Bizi takip edin

Politika

HDP’den Öcalan üzerindeki tecride ilişkin genelge

->

-> 22

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin genelge yayınlayan HDP, dönüşümlü-süreli açlık grevleri, panel, toplantı, yürüyüş gibi birçok etkinlik düzenleyeceklerini duyurdu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin genelge yayınladı. HDP Eşbaşkan Yardımcısı Nadir Yıldırım imzası ile yayınlanan genelge, Parti Meclis (PM) üyelerine, il ve ilçe başkanlarına, kadın ve gençlik meclislerine gönderildi.

‘Sağlığı ve güvenliği konusunda kaygılıyız’

Genelgede, “Sayın Abdullah Öcalan, 18 yıldır hiçbir evrensel hukuk ilke ve uygulamalarında karşılığı bulunmayan, keyfi ve insanlık dışı özel bir politikanın yürütüldüğü ‘İmralı Sistemi’nde ağır tecrit koşulları altında bulunmaktadır. Özellikle son 2,5 yıldır derinleştirilen mutlak tecrit koşullarında kendisinden haber alınamıyor, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor. Son dönemde Ada’daki durum ile ilgili gayr-i resmi hesaplardan yayılan vahim iddialar son derece tehlikeli ve kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Sayın Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği konusunda kaygılıyız” denilerek ağır tecrit koşullarının biran önce sonlanması talep edildi.

Eylemler yapılacak

Bu konuda il ve ilçe örgütleri ve tüm yapılar ile birlikte mutlak tecride karşı ortak mücadeleyi geliştirmek gerektiğinin belirtildiği genelgede, “Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ve izolasyona son verilmesi için kamuoyunu ve uluslararası insan hakları örgütlerini harekete geçirecek tüm zeminlerde sesini çıkarmalıdır. Sağlığı konusunda kamuoyu beklentilerini gidermek üzere ailesi, avukatları veya siyasi bir heyetin acilen Sayın Öcalan’ı ziyaret etmelerinin sağlanmasına yönelik çalışmaların ve etkinliklerin her platformda hayata geçirilmesi, konunun tüm faaliyetlerimizde ele alınması, öncelikli gündem haline getirilmesi, halkın doğrudan bilgilendirilmesi sağlanarak ve demokratik haklarımızı kullanarak kitlesel yürüyüş, oturma eylemleri, basın açıklamaları ve açlık grevlerinin aşağıda belirtilen takvime uygun olarak yapılması büyük önem taşımaktadır.”

Genelgenin devamında şunlara yer verildi:

1- Genelge tarihinden 29 Ekime kadar tüm il ve ilçe teşkilatlarımız yaygın kitlesel basın açıklaması yapmalıdır.

2- 30 Ekim’den 4 Kasım’a kadar kitlesel olarak Sayın Öcalan’a mektup, görüşme ve görüştürülme talebiyle Adalet Bakanlığı’na, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na, CPT vb. uluslararası insan hakları kuruluşlarına dilekçe yollanmalıdır.

3 – 4 Kasım’dan 12 Kasım’a kadar yapabilecek tüm il ve ilçe örgütlerinde dönüşümlü – süreli açlık grevleri başlatılmalı ve finali oturma eylemleriyle sonlanmalıdır.

4 – 12 Kasım’dan 19 Kasım’a kadar yürüyüş, oturma eylemi, panel ve halk toplantıları gibi kapalı ve açık etkinlikler yaygın bir şekilde hayata geçirilmelidir.

5 – Tüm bu etkinlikler boyunca genelge tarihinden itibaren tüm yönetimlerimiz başta olmak üzere, yapılarımızla konunun gündemleşmesi ve etkinlik katılımlarının artması için gruplar şeklinde saat 17.00’den sonra mahalle ve aile çalışmaları sürdürülmelidir.

HABER MERKEZİ