Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Geleceğin fotoğrafçıları…

->

-> 26

Amed’de geleceğin fotoğrafçılarını yetiştirme gayesi taşıyan DİFAK, 33’üncü dönem derslerine başlarken,
Hollanda Konsolosluğu’yla ortak yürüttüğü proje kapsamında, ‘Fotoğraf ve Gençlik’ isimli atölye çalışması düzenliyor

Amed’de 33’üncü dönem derslerine başlayan Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK), Hollanda Konsolosluğuyla ortak yürüttüğü proje kapsamında, “Fotoğraf ve Gençlik” isimli atölye çalışması gerçekleştirecek. Fotoğraf eğitimi hakkında bilgi veren Pınar Akyıldız, geleceğin fotoğraflarını yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Büyük bir zevkle dersleri işliyoruz

Amed’de 2009’da kurulan DİFAK, 33 dönemdir eğitim veriyor. DİFAK’a katılan kursiyerler, 8 hafta boyunca kurs görüyor. DİFAK Yöneticisi ve eğitmeni olan Pınar Akyıldız, kursiyerlerle büyük bir zevkle dersleri işlediklerini belirterek, önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini ifade etti.

Şu ana kadar 5 tane fotoğraf günleri yapıldı

Her dönem temel fotoğraf eğitimlerinin verildiğini belirten Akyıldız, “Fotoğrafla ilgili temel becerileri kurslarımızda kazanıyorlar. DİFAK, şuana kadar 5 tane uluslararası fotoğraf günleri düzenledi” diyerek, önlerinde ‘6. Fotoğraf Günleri’nin olduğunu ve onun için çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı. Akyıldız, Fotoğraf Günleri dışında Hollanda Konsolosluğu’yla ortaklaşa yapacakları Amed’de ‘Fotoğraf ve Gençlik’ atölye çalışmalarının olduğunu belirtti.
Temalarımız ‘sınır’ ve ‘özgürlük’

Her yıl farklı temalarla fotoğraf günleri yaptıklarını belirten Akyıldız, 4. ve 5. Fotoğraf Günleri’nde temalarının “Sınır” ve “Özgürlük” olduğunu, 6. Fotoğraf Günleri’nde de bu doğrultuda temalar işleyeceklerini kaydetti. Katılımcıların da belirlenen tema ile ilgili çalışmalarını sergilediğini söyleyen Akyıldız, “Gerek yurt içinde gerek yurt dışında ve kendi derneğimizin üyeleri fotoğraflarını sergileyerek, Diyarbakır’a ve diğer çevre illerden gelen herkese açık bir şekilde sergileme şansı yakalıyorlar” dedi. Bu yılki Fotoğraf Günleri çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizen Akyıldız, Fotoğraf Günleri’nin ne zaman yapılacağının ise, henüz belli olmadığını kaydetti.

Kurs salı ve perşembe

Kurs hakkında bilgi veren Akyıldız, “Bunlardan teorik olan var, yine hafta sonları alana çıkıp çalışmalar yapıyoruz ve pratiğe yönelik olan derslerimiz var. İçerde fotoğrafın tarihçesinde başlanıyor, fotoğraf makileri ile lensler, çekim teknikleri, kompozisyon gibi dersler veriliyor. Temel eğitim düzeyinde gelen kursiyerler, bilgilenmiş oluyor” diyerek dernek olarak fotoğraf gezileri de düzenlediklerini ifade etti. Akyıldız, “Kurslarımız Salı ve Perşembe günleri akşam 18.30-20.00 saatleri arasında oluyor” diye konuştu. Akyıldız, son olarak Amed’deki tüm sanatseverleri kendilerini desteklemeye çağırarak, “Gelip sergilerimizi ziyaret etsinler. Diyarbakır’da fotoğraf adına güzel şeyler yapılıyor” dedi.

Rojda Aydın/Amed/Jinnews