Bizi takip edin

Politika

Amed’den hükümete: Öcalan Kürt halkının kırmızı çizgisidir…

->

-> 48

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı yapılan Amed’deki kitlesel basın açıklamasında konuşan HDP Milletvekili Feleknas Uca, ‘Öcalan Kürt halkının kırmızı çizgisidir’ diyerek, hükümeti Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüştürülmesi yönünde uyardı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılan tecridi ve 11 Eylül 2016’dan bu yana kendisinden haber alınamamasını protesto etmek için kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP Yenişehir İlçe Örgütü önündeki açıklamaya, HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca, HDP ve DBP il ilçe örgütü yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi ile birçok Sivil Toplum Örgütü (STÖ) yöneticileri katıldı. TOMA tipi zırhlı araçlarla açıklamanın yapılacağı alanı abluka altına alan polis, açıklamayı engellemek istedi. Polisin engelleme girişimlerine rağmen bir araya gelen yurttaşlar, ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı.

HDP Milletvekili Feleknas Uca, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı 9 Ekim 1998’de gerçekleştirilen komplo ile 40 milyon Kürt halkının iradesinin rehin alındığını belirterek, “19 yıl aradan sonra AKP ve MHP ittifakının tecrit politikaları sonucunda Öcalan’dan haber alamadıklarını” söyledi. Öcalan’ın sadece siyasi bir kimliğe sahip olmadığını hatırlatan Uca, şunları söyledi: “Öcalan rol ve misyonu ile sadece Kürt halkı için mücadele etmiyor. Öcalan fikir ve perspektifleri ile bu ülkede çözüm süreci geliştirdi. Bu süreçte bütün dünya, barış ve çözümün anahtarının Öcalan’ın elinde olduğuna tanıklık etti.”

‘İmralı’da neler yaşanıyor?’

Demokratik Çözüm Süreci masasının hükümet tarafından devrildiği 5 Nisan 2015’ten bu yana Öcalan’dan haber alamadıklarını dile getiren Uca, “Kürt halkı tedirginlik içerisinde süreci izliyor. Yıllardır Öcalan’ın avukatları, bir buçuk yıldır İmralı heyeti ve bir yılı aşkın zamandır Öcalan ile görüşme gerçekleştiremiyor. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamayla, endişelerimiz arttı” dedi. 15 Temmuz darbe girişimi ardından açığa çıkan endişelerin artarak büyüdüğünü ifade eden Uca, “İmralı’da neler yaşanıyor? İmralı Heyeti’nin görüşme gerçekleştirilememesinin nedenleri nelerdir? Öcalan’ın haklarının elinden alınmasının nedeni nedir? CPT’nin raporunu açıklamamasının nedeni nedir? Ailesinin görüşmesinin engellenmesinin nedeni nedir? Ortadoğu halklarından gizlenen nedir?” diye sordu.

‘Öcalan kırmızı çizgimizdir’

Öcalan’ın barış ve çözümdeki ısrarı ile rol ve misyonunun gözler önünde olduğunu vurgulayan Uca, “Sayın Öcalan şahsında Kürt halkı rehin alınmak isteniyor. Herkes iyi bilmelidir ki; Öcalan Kürt halkının kırmızı çizgisidir. Bugün yaşananlara karşı hükümeti uyarıyoruz; bu tecrit kaldırılsın. Artık Öcalan’ın özgürlüğünün zamanıdır. Öcalan artık halkı ile birlikte özgürlük siyasetini yürütmelidir” diye konuştu.

‘Diyarbakır sessiz kalmayacaktır’

“Kimse Öcalan şahsında politika yürütmesin, bir an önce Öcalan’ın ailesi ve avukatları görüşme gerçekleştirmelidir” diyerek hükümeti uyaran Uca, Kürt halkına şu çağrıda bulundu: “Diyarbakır sessiz kalmayacaktır. Kimse kırmızı çizgiyi aşmasın. Gün Kürt halkının onur ve iradesine sahip çıkma günüdür.”

HABER MERKEZİ