Bizi takip edin

Rojava

3 sene sonra Rakka’nın sessizliğini bozan müzik sesleri…

->

-> 52

DAİŞ’in yaşam sevinci bırakmadığı Rakka’da, 3 sene sonra müzik sesi yükseliyor

ANF muhabir Heysem Mislim’in geçtiği habere göre, özgürleştirilmesinin ardından Rakka’dan müzik sesi yükseliyor ve halay çekiliyor. Rakka’da ilk olarak yıkılmış, harabeye dönmüş şehir görüntüsü insanın karşısına çıkıyor. Ancak DAİŞ’in kentin insanlarına yaptığı zulüm ve insanlık dışı davranışlar karşısında, şehrin harabeye dönmesi anlamsızlaşıyor.

‘DAİŞ her şeyden soğutmuştu’

Hawi Alihewa köyünden Semire Qehweci adlı genç kadın, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “DAİŞ, yaşam sevinci, hayatın tadı ve anlamını bırakmamıştı. Toplumu ölü bir topluluk haline getirmişti. Kimse müzik dinleyemiyor, birbirini ziyaret edemiyor, hatta ailece toplanamıyordu. İnsanı her şeyden soğutmuştu. Yerimizden yurdumuzdan olmamıza ve evlerimizin yıkıldığını bilmemize rağmen, yaşam sevincine tekrar kavuştuk. En önemlisi de, artık komşumuza selam verebiliyoruz.”

Silah ve patlama sesi yok

Rakka sokaklarından 4 gündür silah ve patlama sesi gelmiyor. Onun yerine müzik sesi yükseliyor. Savaşçıların araçlarında çalınan yöresel müzik, Rakka’nın sessizliğini bozuyor. Kent çetelerin patlayıcılarından tamamen temizlenmediği için sivillerin geri dönüşü sağlanmadı. Ancak şehrin ana yol ve meydanları çete kalıntılarından temizlenmiş.

YPJ ilgi odağı

Arap toplumu, askeri elbiseler içinde, ellerinde keleşler ile dolaşan kadınlara pek alışık değil. Dolayısıyla Rakka ve çevresinde en çok YPJ’li kadın savaşçılar ilgi görüyor. Rakka ve çevresinden onlarca genç kadın şimdiden YPJ saflarında yer aldı. Merkezde arkadaşları ile halaya duran Zilan Reqa da bunlardan biri. Üç aydır YPJ saflarına katılan Zilan, “Evin dışında başka bir hayatı hayal bile edemiyordum. Ancak DAİŞ’in yenilmesi ve Reqa’nın kadın eli ile özgürleşmesi hayatımı değiştirdi. Gözlerimi açtı ve Reqalı kadınlara yakışır bir hayatı yaratma amacıyla katılım kararı verdim” diye konuştu.

HABER MERKEZİ