Bizi takip edin

Haber

Makam odalarını beğenmeyen AKP’li vekiller için yeni bütçe: 152,9 milyon TL

->

-> 14

Milletvekillerin makam odası olarak 4 yıl önce 130 milyon TL harcanarak yapılan bina beğenilmediği için yeni bina yapılacak. Vekillerin yeni yeri için 2018 bütçesinden 152,9 milyon TL ayrıldı

Milletvekillerinin makam odası olarak son teknoloji ile donatılan ve yaklaşık 130 milyon TL harcanarak yapılan bina 4 yıl geçmeden atıl duruma düştü. Dönemin Meclis Başkanı Bülent Arınç döneminde “Akıllı bina” diye 2014 yılında kullanıma açılan bina milletvekilleri tarafından beğenilmiyor.

Makam odalarını beğenmiyorlarmış!

Nisan 2014 tarihinde kullanıma açılan ve 2015’te milletvekillerinin kullanmaya başladığı binada milletvekilleri makamlarının odalarında ileri teknoloji kullanılmış, odaların aydınlatma ve ısınmaları akıllı sistemleri ile donatılmıştı. Milletvekilleri henüz 3,5 yıldır kullanılan binayı ve binadaki makam odalarını beğenmediklerini sık sık dile getiriyordu. Bu binanın yapımı için ise o dönemde yaklaşık 130 milyon TL harcandı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın mevcut binayı beğenmeyerek yeni bir bina yapımına ihtiyaç olduğu yönündeki ifadelerinden sonra da harekete geçildi. Yüksek bir bütçeyle yapılması planlanan yeni hizmet binasının nerede inşa edileceği henüz netlik kazanmadı.

Önce bakım sonra yıkım

Yeni bina yapımı için ayrılan bütçe Meclis’teki gereksiz harcamaları da yeniden gündeme geldi. Bu harcamalardan birisi Meclis yerleşkesindeki lojmanlarının yıkımı olmuştu. Lojmanların yıkım kararı alınmadan kısa bir süre bakım masrafları için 142 bin TL tutarında bir harcama yapıldı. Bakım işlemleri biter bitmez lojmanların yıkım kararı alındıktan sonra da yıkım işlemi için 40 bin TL’li bir harcama daha yapıldı.

HABER MERKEZİ