Bizi takip edin

Rojava

DAİŞ’e beddua QSD’ye Allahû yensîrûkum…

->

-> 59

Rakka’da sona yaklaşılırken, DAİŞ’in esaretinden kurtarılan sivillerin sevinçleri de unutulmaz anlar yaşatıyor. Yaşlı, genç, kadın, çocuk ve yaralılar, kendilerini kurtaran QSD savaşçılarına teşekkürlerini ‘Allah yardımcınız olsun’ anlamına gelen ‘Allahû yensîrûkum’ sözleriyle dile getiriyor

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’yı kurtarmak için yürüttüğü “Büyük Savaş” adlı operasyon 130’uncu gününde devam ediyor. Kentin yüzde 90’ını kontrol altına alan QSD güçleri, kent merkezinde kıskaca aldığı DAİŞ’e dört bir taraftan operasyon düzenliyor. Bir yandan DAİŞ’i temizleyen savaşçılar, bir yandan da DAİŞ’lilerin kalkan olarak kullandığı sivilleri kurtarıyor. Kent merkezinde bulunan futbol sahası, Watani Hastanesi, El Neim Meydanı ve Harun Reşid Parkı civarına operasyonlar gerçekleştirilirken, siviller de 5 yıllık esaretten kurtarılıyor. Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın objektiflerine Rakkalıların mutluluk gözyaşları ve çığlıkları yansıdı.


YPJ’li kadınlara sarılıyorlar…

Futbol sahası ve çevresinde DAİŞ’e ev ev operasyon düzenleyen savaşçılar, kalkan olarak kullanılan sivilleri kurtardı. Yaklaşık 300 kişinin kurtarıldığı siviller arasında, çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve yaralı kişiler bulunuyor. QSD’li savaşçılar sivilleri kurtarırken, DAİŞ’liler ise kurtarılmaya çalışılan sivillerin üzerine ateş açtı. Rakkalılar mermilerin altından koşarak QSD savaşçılarının bulunduğu alana ulaştı. Aralarında DAİŞ üyeleri ve eşlerinin de bulunduğu gruplar, arabalara bindirilerek güvenli alana taşındı. Özgürlük sevinici yaşayan ve ayağından yaralı olduğu için değnek kullanan bir kişi, QSD savaşçılarına ulaştığı an yere yatıp toprağı öperek kurtarılma sevinci yaşadı. Bazı kadınlar ise, onları kurtaran operasyon gücünün öncü savaşçılarından YPJ’lilere sarılırken, bir kadın bir YPJ savaşçısına yaklaşarak kurtarılış sevincini göğe doğru kaldırdığı elleri ile anlatmaya çalıştı.


‘Bir ermeni çift de kurtarıldı’

Gözyaşı, korku, heyecan, telaş ve özgürlük duygularının yaşandığı anlarda çoğu sivil gözyaşlarına hâkim olamadı. Savaşçılar aralarında kendini patlatmak isteyen DAİŞ üyelerine karşı sıkı güvenlik önlemi aldı. Kurtarılan siviller arasında Arapların yanı sıra Kürtler de bulunuyor. Yine bir Ermeni çift de kurtarılanlar arasında. Savaşçılar günlerdir aç ve susuz bırakılan sivillerin yiyecek ve su ihtiyacını karşıladı.

‘Allah yardımcınız olsun’

Tarihi anların yaşandığı Rakka kent merkezinde karanlık, bir an yerini aydınlık dolu anlara terk etti. Kadınlar Arapça’da Allah yardımcınız olsun anlamına gelen “Allahû yensîrûkum” sözleri ile ifade etti. Esaretten kurtarılan sivillerin bazıları daha önce yakınlarını kaybetmiş. Gruplar halinde kurtarılan siviller, QSD’nin topladığı yerde birbirine kavuşurken, yakınlarını bulan Rakkallılar dakikalarca ağlayarak dua etti.

Kimi aileler ve kişiler ise, DAİŞ’in katlettiği yakınlarını savaşçılara anlatarak, DAİŞ’e beddua okudu. Savaşçılar yaralılar, yaşlılar ve yürüyemeyecek durumda olan sivilleri sırtında taşıdı. Kurtarılan siviller, Rakka’da arkalarında kalan yakınları ve tanıdıklarının kurtarılması için savaşçılardan yardım talep etti.

Zılgıt, ağlayış, haykırış, tebessüm ve mutluluğun bir anda yaşandığı atmosfer günün en unutulmayan anları oldu.

HABER MERKEZİ