Bizi takip edin

Haber

Adli Tıp Kurumu’nun raporuna rağmen cezaevinde kaldı

->

-> 28

Yürüyerek girdiği cezaevinden tekerlekli sandalye ile çıkan Ahmet Bayar, tedavinin sonuç vermemesi üzerine hastaneden taburcu edildi. Artık aile bireylerini tanımayan ve ismini dahi bilmeyen Bayar, 64 kilodan 45 kiloya düştü

Amed’de 15 Şubat 2011’de bir protesto gösterisine katıldığı için “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla hakkında açılan davada cezası onaylanınca 31 Mart’ta tutuklanarak cezaevine konulan akciğer kanseri hastası Ahmet Bayar, tedaviye geç kalındığı için artık konuşamıyor, yemek yiyemiyor. Tutuklandığında 64 kilo olan Bayar, 45 kiloya düştü. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen 5 ay boyunca Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu kalan Bayar, şuurunu kaybedince ailesi 22 Ağustos’ta Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde oturma ve açlık grevi eylemi başlattı. Ailenin eylemi sonrası tahliye edilen Bayar, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Cezaevine yürüyerek girdi tekerlekli sandalye ile çıktı

Aradan geçen 2 ay boyunca uygulanan tedaviler sonuç vermezken, Bayar’ın sağlık durumu da gittikçe kötüye gitti. Hastanede tedavi altına alınması ardından konuşan Bayar, sağlık durumunu “Cezaevine yürüyerek girdim, tekerlekli sandalye ile çıktım” şeklinde özetlemişti.

Tutuklanmasından dolayı tedavisine geç kalınmış

Tedavi sürecini anlatan kızı Selma Bayar ise, cezaevinin olumsuz şartlarından dolayı enfeksiyonal tedavi uygulandığını ve akciğer kanserine dönük tedavilerin sonuç vermediğini vurguladı. 2 aylık tedavi sürecinin sonuç vermemesinden dolayı durumunun kötüye gittiğini dile getiren Bayar, son günlerde konuşamadığını ve yemek yiyemediğini aktardı. Tutuklanmasından dolayı tedavide geç kalındığını ifade eden Bayar, tutuklandığında 64 kilo olan babasının bugün 45 kiloya düştüğünü ve bunun gelinen durumu özetlediğine işaret etti.

HABER MERKEZİ