Bizi takip edin

Kadın

Kayyumlar kadının adını sildi!

->

-> 63

DBP’li belediyeler kadın çalışmalarına önem verirken, AKP ise kadını yok sayan politikalarını OHAL sonrası atanan kayyumlar ile devam ettiriyor. Kayyumun kadın çalışmalarını durdurmasının yanı sıra, kadın merkezlerini ya evlendirme dairelerine ya da Kuran kurslarına çevirdi

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) ait belediyelere atanan kayyumların sayısı 92’yi buldu. Kayyumların ilk icraatları, belediye bünyesindeki kadın merkezlerini kapatmak oldu. 2014 yerel seçimlerinin ardından kadın çalışmalarında önemli işlere imza atan DBP’nin kazanımları, kayyum eliyle bir bir yok edildi. DBP’nin verilerine göre, 2014 yılından kayyum atanan zamana kadarki süreçte kadın kazanımları ve sonrasında hedef alınan kadın çalışmalarında DBP’li belediyeler, yerel yönetim bağlamında model oldu.

DBP’li belediyelerde kadın

Kadınların belediyelerdeki karar süreçlerine etkin bir şekilde dahil edilmesi için seçilmiş ve çalışanlardan oluşan, “belediye kadın meclisleri” oluşturularak, meclisin pratik çalışmalarını yürütmek amacıyla “kadın kurulları” ve “kadın koordinasyonları” seçildi. Yine kadın ve erkek seçilmişlerden oluşan, “kadın-erkek eşitlik komisyonları” ile kadın seçilmişlerin meclis çalışmaları öncesinde bir araya gelip gündemi değerlendirdikleri “kadın grupları” oluşturuldu. Kadın politikalarında önemli bir deneyim kazanan DBP’li belediyeler, bu kez “kadın politikalar daire başkanlıkları” ve “kadın politikaları müdürlükleri”ni kurdu.

Kadın merkezleri açıldı

Wan, Amed ve Mêrdîn (Mardin) büyükşehir belediyelerinde kadın politikaları daire başkanlıkları, il ve bazı ilçe belediyelerinde ise müdürlükler oluşturuldu. Müdürlükler bünyesinde, “kadın ekonomisini güçlendirme”, “kadın eğitimini geliştirme” ve “şiddet ile mücadele” birimleri kuruldu. Şiddetle mücadele kapsamında birçok belediyede kadın sığınmaevleri açıldı. Amed Büyükşehir Belediyesi’nde, “İlk Adım İstasyonu” ve “Alo Şiddet Hattı” kuruldu. Yine 43 belediye bünyesinde “kadın merkezleri” açıldı.

Emeğin görünürlüğü

Kadın politikalar müdürlükleri ve kadın merkezlerinde kadın kursları açıldı. Yüzlerce mahallede ve kadın merkezlerinde eğitim çalışmaları yapıldı. Kadın ekonomisinin geliştirilmesi kapsamında, üretim atölyeleri kuruldu. Kadın emeğini değerlendirme merkezleri, kadın semt pazarları ile de kadınlara ürettiklerini pazara sunma imkanı yaratıldı. Öte yandan kadınların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak olanaklar yaratıldı.

Eşbaşkanlar tutuklu

DBP’li belediyelere 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren atanan kayyumların ilk icraatları ise, kadın çalışmalarını durdurmak oldu. Kayyum atamasının ardından belediye eşbaşkanları görevden alınarak tutuklandı. Şu an 70’inin tutuklu olduğu belediye eşbaşkanlarından 30’u ise, kadın. DBP’li belediyelerin kurumsallaştırmaya çalıştığı kadın çalışmaları yok edilmeye çalışılırken, kadın merkezleri ve sığınmaevleri kapatıldı. Kadın politikalar müdürlükleri çalışanları işten çıkartıldı. 43 kadın merkezinin bulunduğu il ve ilçelerde kadına yönelik her türlü şiddetle mücadeleyi içeren çalışmalar durduruldu.

Kayyuma karşı alternatif alan

Belediyelerde çalışma yürüten kadınlar işten çıkarılırken, kadın birimlerine erkek memurlar atandı. Kadın merkezleri ve kadın politikalar müdürlükleri feshedilerek, sosyal işler müdürlüğüne bağlandı. Kadın isminde açılan parkların adı da değiştirildi. Anadilde eğitim veren kreşler kapatılarak, anadilde hizmet engellendi. Kreşler il ve ilçe müftülüklerine tahsis edilerek, Kuran kurslarına dönüştürüldü. Ayrıca kadın merkezleri şu an AKP Kadın ve Gençlik Kolları tarafından kullanılıyor. Kadın merkezlerinin içeriği değiştirilerek, evlendirme dairesi ya da Kuran kurslarına çevrildi. Kayyum atanmasının ardından birçok kadın işsiz kalırken, birçoğu ise kayyuma bağlı olmadıklarını yineleyerek, kendi alternatiflerini oluşturdu.

Belediyelerin web sitelerinin geçmişe dönük hizmet arşivi silinmesi dikkat çekerken, DBP’li eşbaşkanların fotoğrafları da kaldırıldı. Eşbaşkanların verdikleri hizmetlerin kaldırıldığı web sitelerinde, kadın, kültür ve çok dillilikle ilgili kurumsallaşmalar da kaldırıldı. DBP’nin verilerine göre, kayyum tarafından 52 kadın kurumunun faaliyetleri durduruldu.

 Semra Turan/Amed-MA