Bizi takip edin

Rojava

Fermanı özetleyen fotoğraf

->

-> 49

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı DAİŞ’ten kurtarmak amacıyla başlattığı operasyon sona doğru yaklaşırken, tarihi gelişmelere sahne olan kente Şengalli Êzidîlerin hikâyeleri damga vuruyor

Birçok kişiyi özgürlüğüne kavuşturan QSD güçlerinden YJŞ, Êzidî çocuklardan Saleh Hesen Reşo’nun ardından aynı fotoğraf karesinde yer alan ikizi Sebah Hesen ve amcaoğulları Nuri Nasır’ın da izini sürüyor.

Üç çocuk aynı karede

Rakka operasyonunun sürdüğü son günlerde 11, 14 ve 15 yaşlarındaki 3 çocuğun fotoğrafının ortaya çıkması, yeni bir hikayeye daha perde araladı. 3 yıl önce çekilen fotoğrafta bulunan 3 çocuk, 73’üncü ferman sırasında esir düşmüş. Fotoğraf karesinin ortasında yer alan Saleh Hesen Reşo, geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyonla Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) tarafından DAİŞ’in elinden kurtarıldı. O zaman 11 yaşında olan Reşo’nun sol tarafında yer alan çocuk ise, birlikte esir düştüğü ikizi Sebah Hesen (14). Sağında ise amcaoğulları Nuri Nasır (15) yer alıyor. DAİŞ’ten kurtarılan Reşo dışında fotoğrafta bulunan diğer 2 çocuk hala DAİŞ’in elinde esir. Reşo, ikizi Sebah’ın Rakka’da olduğunu teyit ederken, amcaoğulları Nasır’ın akıbeti ise bilinmiyor.

Sıra Hesen ve Nasır’da

Bütün ailesi DAİŞ’e esir düşen Reşo’yu birkaç gün ağırlayarak 3 yıl aradan sonra tekrar Şengal’e gönderen YJŞ’li kadınlar, şimdi de esir tutulan Sebah Hesen Reşo ile amcaoğulları Nasır’ı da kurtarmak için ev ev operasyon düzenliyor. YJŞ’li savaşçılar, DAİŞ’in elinde bulunan bütün Êzidîleri kurtarana kadar savaşlarını sürdüreceklerini ifade etti.

Nazım Daştan/ RAKKA-MA