Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Edirne F Tipi Cezaevi’nde işkence: Domuz bağı, süngerli oda, sürgün

->

-> 100

Hak ihlallerinin tavan yaptığı cezaevlerinden işkence haberleri eksik olmuyor. Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutsakların domuz bağı ile işkence edildiği ve işkenceyi protesto eden tutsakların ise, sürgün edildiği iddia edildi

Her gün yeni bir işkence haberinin geldiği cezaevlerinde insanlık onurunu hiçe sayan uygulamalar devam ediyor. Edirne F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini protesto ettikleri için siyasi tutsak Fikret Kara’nın gardiyanlar tarafından işkence edilip kaburgalarının kırıldığı ve yine tutsaklardan Barış Aras, İleri Kızıkaltun, Ayberk Demirdöğen’in ise, domuz bağı yapılarak süngerli odaya kapatıldığı iddia edildi.

İşkenceci ‘tanıdık’

İşkence edilerek kaburgaları kırılan Kara’nın annesi Naime Emlik Kara, oğlunun ve diğer tutsakların uğradığı işkenceyi anlattı. Kara, daha önce Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yaşanan işkenceler ile birçok kez gündeme gelen Haydar Ali Ak’ın Edirne F Tipi Cezaevi’ne müdür olarak atanmasıyla siyasi tutsaklara yönelik işkence ve eziyetlerin arttığına dikkat çekti.

‘Tek tip’ ringler kullanılıyor!

2000’deki ölüm oruçları sonrası Wernicke-Korsakoff hastası olan oğlunun 30 Ağustos 2016’da Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini belirten Kara, cezaevinde özellikle 15 Temmuz sonrası işkencenin arttığına vurgu yaptı. Tutsakların 24 saat kamera ile izlendiğini belirten Kara, tutsakların yapılan tacizi protesto ettiğinde ise, işkenceye maruz kaldığını belirtti. Gazetemiz dahil, Evrensel, BirGün gibi birçok gazetenin verilmediğini belirten Kara, “Hücre şeklinde bölmelere ayrılan yeni ring araçlarıyla tutsaklar sindirilmek isteniyor. Bu araçlarda kafese benzer tek kişilik bölmelerde, elleri kelepçeli şekilde tutulan tutsaklar, hareket edemiyor, nefes alamıyor. Çocuklarımız bu ringleri kabul etmedikleri için de artık ne mahkemeye gidip savunma yapabiliyor, ne de hastaneye sevk edilmek isteniyor. Bu durum en çok da hasta tutsakları etkiliyor” diye konuştu.

Protesto edenler sürgün edildi

Yaşanan hak ihlallerini protesto eden Ferdi İşçi ve Deniz Can Dil adlı tutsakların cemaaten tutuklananlar ile aynı koğuşa konulmasının ardından gerginlik çıktığını ve iki tutsağın  gardiyanlar tarafından el ve ayakları domuz bağı şeklinde bağlanıp, süngerli odaya kapatılmasıyla diğer siyasi tutsakların bu durumu protesto ettiğini belirtti.

Suç duyurusunda bulunacak

Tutsakların protesto eylemi sonrası iki siyasi tutsağın süngerli odadan çıkarılarak bu kez hücreye konulduğunu belirten Kara, bu durumun da tepki yaratması üzerine, birçok kişinin sürgün edildiğini aktardı. Protestolar sonrası 11 ve 12 Eylül’de oğlunun da içinde olduğu sürgünlerin başladığını belirten Kara, oğlunun uğradığı işkenceye dair cezaevi müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Kara, yaşanan işkenceye sessiz kalmayacaklarını belirterek, çocuklarının mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Zeynep Kuray/ İSTANBUL-ANF