Bizi takip edin

Politika

Öcalan’a tecride yönelik öfke sokaklara taşmaya başladı…

->

-> 135

PKK Lideri Öcalan’ın avukatlarının ‘yaşadığını varsayıyoruz’ açıklamasıyla birlikte Öcalan’a uygulanan ağır tecrit koşulları Kürdistanlılar ile tüm barış ve demokrasi yanlılarında büyük tedirginlik yaratırken, dünyada da Öcalan eylemleri yayılıyor. DTK, HDK ve HDP’den Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasına yönelik ardarda açıklamalar gelirken, gözler Türkiye ve Kürdistan’da yapılacak eylem ve etkinliklere çevrildi

Dün ve bugün Zurih, ST Gallen, Bern, Cenevre, Paris, Rennes, Luzern, Siegen, Leipzig, Adıgey Özerk Cumhuriyeti gibi birçok merkezde binlerce Kürdistanlı sokaklara çıktı. 29 Eylül’de Pinerolo’da ‘Öcalan’a onursal vatandaşlık’ töreni yapılacak. 7 Ekim’de de Milano’da yürüyüş var.

ZURİH

İsviçre’de yaşayan Kürdistanlıların Öcalan’a özgürlük talebi ile düzenledikleri eylemler gün geçtikçe daha da yayılarak devam ediyor. Zürih’te binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüşte, Öcalan üzerindeki tecridin kabul edilemez bir aşamaya ulaştığı ifade edilerek, Öcalan’ın sağlığının Kürt halkının savaş gerekçesi olduğu vurgulandı. Bir haftadan beridir düzenlenen farklı eylemlerle birçok kentte alanlara çıkan Kürdistanlılar bugün ise İsviçre’nin Zürih, Cenevre, Bern ve St. Gallen kentlerinde düzenledikleri geniş katılımlı eylemler Öcalan’a özgürlük istedi.

Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü

Zürih Helvetiaplatz’da bir araya gelen binlerce Kürdistanlı ve dostu “Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a statü” sloganıyla yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. Yine yürüyüş boyunca Öcalan posterleri balonlara bağlanarak Zürih semalarında uçuruldu.

Her yer eylem alanı çağrısı…

Yapılan yürüyüşün ardından yürüyüşün başlangıç yeri olan HelvetiaPlatz’da bir miting gerçekleştirildi. Mitingde İsviçre Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi ve Ciwanen Azad ve HDK-Avrupa adına yapılan konuşmalarda Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekilerek, Öcalan’ın özgürlüğü için her alanın eylem alanına çevrilmesi gerektiği vurgulandı. Miting yapılan konuşmaların ardından atılan sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

ST. GALLEN

İsviçre’nin St.Gallen kentindeki Kürdistanlılar ise Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla kent merkezinde Dünya Barış Günü vesilesiyle İsviçreli örgütler öncülüğünde düzenlene yürüyüş ve etkinliğe katıldı. İsviçreli siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda sol sosyalist gruplar ve STK’ların katıldığı yürüyüş St. Leonard parkında başladı. Yürüyüşte kendi renkleri ve Öcalan posterleri ile yer alan Kürdistanlılar yürüyüş boyunca attıkları sloganlarla Öcalan’a özgürlük istedi. Yapılan yürüyüşün ardından Güriningerplatz’da düzenlenen mitingde İsviçreli örgütler tarafından yapılan konuşmalarda, Kürdistan’da DAİŞ’e karşı verilen mücadele selamlanarak, başta İsviçre olmak üzere uluslararası güçlerin Türkiye’ye silah satışını durdurmasını istedi.

BERN

Bern’de yaşayan Kürdistanlılar ise tecride dikkat çekmek ve Öcalan’a özgürlük istemek amacıyla tramvay ile şehir turu düzenledi. Saali tramvay durağında kendi renkleri ve Öcalan posterleri ile bir araya gelen Kürdistanlılar bindikleri tramvayı Öcalan’a özgürlük pankartı ve afişleri ile süsledi. 2 saatlik süren şehir turu boyunca Kürdistanlıların gerçekleştirdiği eylem, İsviçreliler tarafından yoğun ilgi ile karşılanarak alkışla destek verildi.

CENEVRE

Cenevre’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları ise 2. Dünya Hasankeyf Eylem Günü vesilesiyle Birleşmiş Milletler (BM) önünde bir araya geldi. Onlarca Kürdistanlının katıldığı eylemde Türk devletinin insanlık mirası olarak kabul gören Sur ve Hasankeyf’de yaptığı katliamlara ve Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekildi.

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kentinde Ciwanên Azad ile Jinên Civanên Azad öncülüğünde Öcalan üzerindeki tecrit, Kürdistan’daki soykırım saldırılarına karşı yürüyüş ve miting düzenlendi. Şehir merkezinden başlayan yürüyüş boyunca gençler tarafından atılan sloganlarla tecrit protesto edildi. Daha sonra Luzern Merkez Tren İstasyonu önünde düzenlenen mitingde Ciwanên Azad, NCDK ve PYD adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda tüm Avrupa Kürt gençliği bu tarihi süreçte sokaklarda olmaya çağrıldı.

LEIPZIG

Almanya’nın Leipzig kentinde Almanların da katılımı ile Öcalan’a özgürlük talebi ile bir yürüyüş düzenlendi. Leipzig’de düzenlenen yürüyüşe 200 kişi katıldı. PKK yasağının da kaldırılmasının talep edildiği yürüyüşte Öcalan’a özgürlük sloganları atıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecride dikkat çekmek ve özgürlüğünün sağlanması için bisiklet turu ile eylem düzenlendi. Fransa Demokratik Kürt Konseyi’ne (CDK-F) bağlı Demokratik Kürt Toplum Merkezi meclis çalışanları katılımı ile onlarca bisiklet ile Paris’in kalabalık yerleri olan Rerpublique, Opera, Chatlet ve Champs- Elysees’de bisiklet turu ile Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecride dikkat çektiler. Çevredeki Fransız ve turistlerin yoğun ilgisini çeken eylemde Öcalan’a özgürlük tişörtleri giyilerek bisikletlere Öcalan’a özgürlük dövizleri ve Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu flamalar taşıyarak Öcalan’a özgürlük sloganları attılar.

Çadır eylemi…

Paris’in Villiers Le Bel banliyösünde ise Öcalan’ın özgürlüğü için çadır eylemi yapıldı. Villiers Le Bel Demokratik Kürt toplum merkezi meclisi üyeleri tarafından yapılan çadır eylemi Villiers Le Bel garı önünde yapıldı. Öcalan’a özgürlük pankartının açıldığı çadır eyleminde Öcalan üzerinde uygulanan tecrite dikkat çeken yüzlerce bildiri dağıtıldı. Eylem “Öcalan’a özgürlük” “Be Serok Jiyan Na Be ” sloganları ile son buldu.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde çeşitli parti, kurum, kuruluşlar ve değişik halklar ‘Savaşa hayır, barışa evet’ şiarıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte Öcalan’a dönük tecrit de protesto edildi.Rennes Demokratik Toplum Merkezi de yürüyüşe kitlesel katılım sağladı. Charles de Gaulle Meydanı’nda toplanan yüzlerce insan Republique Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kürtler de Öcalan’ın posterleri, kendi renkleri ve bayrakları ile katıldılar. Öcalan’ın tecrit koşulları ve Kürdistan’da yapılan katliamlar dile getirildi.

SİEGEN

Almanya’nın Siegen kentinde, Pakize Nayir Kadın Meclisi üyeleri tarafından Öcalan’ın ağır tecrit koşullarına karşı oturma eylemi yapıldı ve iki günlük bilgilendirme çadırı açıldı. Kentin işlek merkezlerinden Kölner Tor’da Cuma ve Cumartesi günleri gerçekleştirilen eyleme çevreden de yoğun ilgi oldu. Öcalan’ın üzerindeki işkence sistemi ve Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin konuşulduğu çadırda, yüzlerce bildiri dağıtıldı. Çevrenin yoğun ilgisini çeken eylemde, tecrit kalkana kadar eylemlerin büyütülerek yaygınlaştırılacağı mesajı verildi.

ADIGEY

Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Adıgey Kürt Kültür Otonomisi, Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla bir toplantı düzenledi. Kürt Kültür Merkezinde yapılan toplantıya çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konuşan Adıgey Kürt Kültür Otonomisi Eş Başkan Yardımcısı Xwedêa Ahmet, Türk devletinin Öcalan’a uyguladığı tecritle Kürt halkının iradesini kırmak istediğini vurguladı. Konuşmanın ardından toplanan Kürdistanlılar da konuya ilişkin görüşlerini dile getirdi.

PİNEROLO

7 Haziran’da bir araya gelen İtalya’daki Pinerolo Belediyesi Kent Konseyi, Öcalan’a Onursal Vatandaşlık verilmesi kararını kabul etmişti. 29 Eylül’de de tören düzenlenecek. Belediye tarafından bugün yapılan açıklamada, “Kürt halkının düşüncelerini ve ideallerini on yıllardır, dil, kültür ve kimlik için verdikleri mücadeleyi kucaklamak istediğimiz için Öcalan’a vatandaşlık verdik” denildi. Kürt sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için Öcalan’ın büyük bir mücadelenin sahibi olduğunun altı çizilen açıklamada, “Bu vatandaşlıkla Öcalan’ın cezaevinde olmasına ve ağır tecrit koşullarına rağmen çözümdeki ısrarını kucaklamak istedik.” dedi.

‘Sayın Öcalan hoş geldiniz’

Kürt halkı sadece Türkiye’de değil aynı zamanda DAİŞ’in bulunduğu her yerde DAİŞ’e karşı büyük bir mücadele veriyor” ifadelerine yer verildi. Açıklama, “Kentimizin yeni vatandaşı Sayın Öcalan’a da hoş geldiniz diyoruz. Bir gün Sayın Öcalan’ı kentimize de bekliyoruz” mesajıyla sonlandırıldı. Öcalan’a vatandaşlığı 29 Eylül’de bir törenle verilecek. Törene Öcalan’ı vekaleten avukatlarının yanı sıra Kürdistan Enformasyon Bürosu, İtalya Kürt Komitesi ve İtalya Kürdistan Dostluk Komiteleri’nden katılım olacak.

İtalya’daki 7. belediye

Pinerolo Belediyesi ile birlikte İtalya’da Öcalan’a “Onursal Vatandaşlık” veren belediye sayısı 7’ye ulaştı. Daha önce sırayla Palermo, Napoli, Palagonia, Riace, Reggio Emilia, Martano belediyeleri tarafından da Öcalan’a vatandaşlık verilmişti. Pinerolo, Piemonte bölgesinde Torino Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 35 bin 829 nüfuslu bir şehir. İtalya’nın en dağlık bölgesi olan Pinerolo, Kobanê Belediyesi ile ilk kardeşlik/dostluk protokolü imzalayan belediyedir.

7 Ekim’de Milano’da

Milano’da ise Kürdistan Enformasyon Bürosu, İtalya Kürt Topluluğu ve Kürdistan ile Dayanışma Komiteleri’nin ortak organizesi ile “Öcalan’a Özgürlük” şiarıyla 7 Ekim, saat 15.00’te Porta Venezia’da başlayacak bir yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüş “Öcalan’a ve Türkiye’de bulunan siyasi tutsaklara özgürlük, Kürdistan’a barış, Ortadoğu’ya demokrasi” sloganıyla yapılacak.

HABER MERKEZİ