Bizi takip edin

Kadın

HDP’li kadınlar: Savaşınızı kabul etmeyeceğiz

->

-> 74

HDP Kadın Meclisi’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği serbest kürsü etkinliğinde konuşan HDP’li Besime Konca, Meclis’te tezkerenin onaylandığını hatırlatarak, ‘Biz kadınlar savaşınızı kabul etmeyeceğiz’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin başlattığı, “Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez” kampanyası çerçevesinde Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda serbest kürsü kuruldu. Etkinliğe, HDP milletvekilleri Pervin Buldan, Filiz Kerestecioğlu, Besime Konca, Aycan İmrez, Hüda Kaya, Dilan Dirayet Taşdemir ve Feleknas Uca’nın yanı sıra çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve kadın katıldı.

Etkinlikte sık sık “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Erkek devlet şiddetine son”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin jîyan azadi”, “Biji yekitiya jinan”, “Nevin Yıldırım yalnız değildir” sloganları atıldı. Renkli görüntülerin oluştuğu alanda kadınlar, geceleri, sokakları, meydanları terk etmeyeceklerinin mesajını verdi. Etkinlik, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarının seslendirdiği ezgiler ile başladı.

‘Mücadeleyi hep birlikte yürüteceğiz’

Etkinlikte konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, “Özgür bir gelecek, güzel yarınlar için, İstanbul’un da her fabrikasında, okulunda, mekanında kadının emeği, sesi, sözü var. Bugün bize dayatılan kötülüğü yenmek için biz kadınlar buradayız, bu mücadeleyi hep birlikte yürüteceğiz” dedi.

‘Kampanyamız anlamlıdır’

Konca, Meclis döneminin utançla açıldığını belirterek, “Özgürlük için 6 milyonla irademizi seçiyoruz. Parlamento, ülkeyi savaşa sürüklemek için savaş tezkeresi kararı çıkarttı. AKP-MHP-CHP ittifakıyla tezkere onaylandı. Oysa yeni Meclis döneminde, OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin son bulması, bize dayatılan bu anlayışları kaldırmak gerekirken, halkın iradesi olarak söz söylememiz gerekirken bizler dün parlamentoda bir utançla karşı karşıya kaldık. Biz kadınlar savaşınızı kabul etmeyeceğiz. Bizler IŞİD’in Ortadoğu’da kadına nasıl davrandığını, nasıl katlettiğini gördük. Ama bugün mevcut devlet ve iktidar anlayışı bu gerici zihniyetin Türkiye’de meşrulaştırmak için her türlü çaba içerisinde. Bu sebeple kampanyamız çok değerli ve anlamlıdır” diye konuştu.

‘Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez’

AKP’nin kadına karşı tüm politikalarının, şiddetin en üst düzeyde olduğunu ifade eden Konca, “Bugün bu şiddet politikalarını eğitim müfredatına yerleştirerek toplumu geleceksizleştirmek, kişiliksizleştirmek için siyaset üretiyorlar. Kendimizi bir kadın partisi olarak tanımladık ve dedik ki erkek egemen siyaset anlayışını, kadının özgürlükçü siyaset anlayışıyla değiştireceğiz. Bunun için kadınlardan güç aldık. Bize gerçekleşen saldırılara boyun eğmediğimiz için eş başkanlarımız, milletvekillerimiz, binlerce çalışanlarımız rehin alındı. Yıllarca emek verdiğimiz kadın alanlarına kayyum saldırıları gerçekleşti. Diyoruz ki bu böyle gitmez kadınlar izin vermez” dedi.

Konca’nın konuşmasının ardından kadınlar teker teker söz alarak serbest kürsüde birer konuşma yaptı.

HABER MERKEZİ