Bizi takip edin

Dünya

Almanya sandık başında… 18:00’da sandıklar kapanacak

->

-> 59

Almanya’da seçmenler bugün Federal Meclis’in yeni üyelerini belirlemek üzere sandık başında. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 2017 genel seçimlerinde 61 milyon 500 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Göçmen kökenli seçmenlerin sayısı 6 milyon 300 bin. Oy kullanma işlemi saat 18:00’a kadar sürecek

 

2017 genel seçimlerinde oy pusulasında seçmenlere büyük bir alternatif sunuluyor. Başvuru yapan 63 siyasi partiden 42’si bu yıl seçim pusulasında yerini aldı. Listede büyük partilerin yanı sıra az sayıda üyesi olan küçük ve yeni partiler de yer alıyor. Ancak bu partilerin 34’ü sadece eyalet meclisleri için yarışırken, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi, Hür Demokrat Parti (FDP), Sol parti ve Almanya İçin Alternatif’in (AfD) yüzde 5 barajını aşarak Federal Meclis’e girmesi bekleniyor.

Liste başı adayları

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Hristiyan Demokrat Birlik CDU’dan Angela Merkel, Bavyera tabanlı Hristiyan Sosyal Birlik CSU’dan Joachim Herrmann, Sosyal Demokrat Parti SPD’den Martin Schulz, Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir ve Katrin Göring-Eckardt, Sol parti’den Dietmar Bartsch ve Sahra Wagenknecht, Hür Demokrat Parti FDP’den Christian Lindner ve Almanya İçin Alternatif partisi AfD’den Alexander Gauland ve Alice Weidel liste başı ve başbakan adayları olarak yarışıyor.

İki oy kullanılıyora

Federal Seçim Kurulu Başkanı Dieter Sarreither’in verdiği bilgiye göre, seçimlere ülke genelinde 1400’ü kadın olmak üzere 4 bin 828 aday katılıyor. Alman vatandaşları kendilerini Federal Alman Parlamentosu’nda dört yıl boyunca temsil edecek kişileri belirlemek üzere oy kullanırken, vekiller, “genel, doğrudan, serbest, eşit ve gizli oyla” seçiliyor. Vatandaşlar genel seçimlerde iki oy kullanıyor. Birinci oyla her seçmen doğrudan kendi seçim bölgesinden bir milletvekili adayını seçerken, ikinci oy ile desteklemek istediği partiyi seçiyor.

Merkel ve SCHULZ oylarını kullandı

Almanya Başbakanı Merkel, başkent Berlin’de bulunan Humboldt Üniversitesi’nde oyunu kullandı. Merkel, oyunu verdikten sonra basın mensuplarına açıklama yapmadan binadan ayrıldı. Sosyal Demokrat Parti SPD’den başbakan adayı Martin Schulz, oyunu memleketi Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Würselen kentinde kullandı. Schulz, oyunu kullanmaya eşi Inge Schulz ile geldi.
Gazetecilere açıklama yapan Schulz, “Bugün mümkün olduğu kadar çok sayıda vatandaşın seçme hakkını kullanmasını ve demokratik partilere oylarını verip Almanya’nın demokratik geleceğini güçlendirmesini ümit ediyorum” dedi.

1600 seçim çalışanının görevli olduğu 32 seçim noktasında bugün saat 18’e kadar oy verme işlemi devam ediyor.

HABER MERKEZİ