Bizi takip edin

Kadın

Aileye tehdit sanıklara tahliye

->

-> 31

Amed Pasûr’da zihinsel engelli bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu için 21 kişinin yargılandığı davada tutuklu 9 sanık da tahliye edildi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı

Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesinde 13 Haziran 2014-21 Mart 2015 tarihleri arasında 86 erkeğin sistematik cinsel istismarına maruz bırakıldığını belirten 14 yaşındaki F.’nin şikayeti üzerine 60 erkek hakkında soruşturma açıldı. 21 erkek hakkında dava açılan ve 9 erkeğin tutuklu yargılandığı davanın dördüncü duruşması ise, dün Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kapalı görülen duruşmaya Amed Barosu Çocuk Hakları Merkezi, İHD Çocuk Komisyonu üyesi avukatlar ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatı Remzi Atalan katıldı. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, celse arası çocuk ve annesinin şikayetten vazgeçtiklerine dair gönderdikleri dilekçe okundu. Mahkeme ise, duruşmada ifade vermesi için hazır edilen F.’nin ifadesi alınmadan 9 sanık hakkında tahliye kararı vererek, davayı ileri bir tarihe erteledi.

Davada ne olmuştu?

Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğunun sistematik cinsel istismara maruz bırakıldığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dünyanın ilk kadın haber ajansı Jin Haber Ajansı (JINHA) tarafından ortaya çıkarıldı. 86 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını belirten F.’nin ilk ifadesinin ardından olayla ilgili ilk etapta 60 erkek hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Ersin Ş., Serhat E., Raydin E., Akif K.S., Hüseyin Ç., Selahattin A., Melik S., Mustafa Y., Bayram B., Yakup A. adlı kişiler tutuklanmıştı. Davanın ileriki aşamalarında, Bünyamin C., Emrah Z., Erman O., Fuat G., Mehmet Ş., Mehmet T., Mustafa A., Mustafa Ş., Uğur K., Yücel K. ve AKP Kulp Eski Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kara da tutuklandı. Davanın üçüncü duruşmasında tutuklu yargılanan 12 erkek tahliye edildi. 9’u tutuklu 21 erkeğin yargılandığı davada sanıklar, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 44.5 yıl hapis cezası isteniyor. Davayı çocuğun avukatları, ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Komisyonu, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatları takip ediyor. Koruma altında bulunan ancak yurttan kaçan çocuk ve annesi, emniyetteki ve ilk iki duruşmadaki beyanlarının aksine üçüncü duruşmada ağlayarak şikayetçi olmadıklarını bildirdi. Çocuğun ve annesinin tehdit edildiğinin düşünüldüğü davada 60 erkek hakkında açılan soruşturma hala devam ediyor. Davaya getirilen yayın yasağı ise, sürüyor.

AMED