Bizi takip edin

Politika

KONGRA-GEL’den sert tepki: Bunun hesabını misliyle ödeyeceksiniz!

->

-> 52

KONGRA-GEL, Türk devletinin Güney Kürdistan’da sivilleri katletmesine sert tepki göstererek, ‘Bunun hesabını misliyle ödeyecekler’ dedi

KONGRA-GEL Eş Başkanlık Divanı, Güney Kürdistan’ın Amediye ye bağlı Rêkan ve Nerwê köyleri ile Avaşin bölgesine bağlı Horê köyünün kırsalında 10 sivil insanın yaşamını yitirmesine neden olan Türk savaş uçaklarının saldırılarına ilişkin bugün açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre yazılı açıklamasında saldırıları sert bir dille kınayan KONGRA-GEL, “Türk devleti ve Erdoğan hükümeti bunun hesabını misliyle ödeyecektir” dedi.

Açık ölüm fermanı

KONGRA-GEL, açıklamasında şunları da ifade etti: “Türk devleti bilerek, doğrudan sivil insanları hedef almıştır. Gerilla alanları dışında olan bu alanlarda tarladan işten dönen insanların bilerek hedeflenmesi, referandumdan önce başta Güney Kürdistan Bölge Başkanlığı ve hükûmeti olmak üzere Kürt halkına verilen açık ölüm fermanıdır. Yani ‘bizi dinlemezseniz sonunuz budur’ deniyor.

Devlet Bahçeli referandumun kendileri için savaş gerekçesi olduğunu açıklamıştı. 10 sivil insanımızın katledilmesi bir kez daha gösterdi ki AKP Kürt sorununda tamamen MHP ve Ergenekon’a teslim olmuştur, onlarla ittifak içinde Kürt halkının siyasal iradesini topyekûn yok etme savaşını yürütmektedir.

‘KDP tutum almak zorunda’

Bugüne kadar Kuzey Kürdistan’da Kürt halkına yapılan katliamları görmezlikten gelen ve AKP ile çıkara dayalı ilişkilerini sürdüren KDP ve ona bağlı olan çevreler, bu son katliamdan sonra Kürt düşmanlığına dayalı Türk devlet politikalarına karşı açık tutum almak ve ona göre hareket etmek zorundalar.
10 sivil insanımızın bombalarla tanınmayacak şekilde katledilmesi asla kabul edilemez. Bu katliama karşı ortak bir duruş sergilemek, Türk devletinin Kürt düşmanlığına ‘artık yeter’ demek bütün Kürtler için bir zorunluluktur. Bunun karşısında sessiz kalan veya yeterince birliğini sağlayamayan Kürdistan halkı ve Kürt siyaseti, yarın çok daha büyük katliamlarla ve büyük bedellerle yüz yüze gelecektir.”

Geç de olsa kınadı..

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Federal Kürdistan Bölge Yönetimi, Türkiye’yi kınayarak, bombardımanı durdurmasını istedi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Türkiye’ye ait savaş uçaklarının, Behdinan bölgesindeki Nerwe Rekan mıntıkasında birkaç noktaya bombardıman düzenlemesi sonucu bölge sakini 7 vatandaş yaşamını yitirmiştir. Söz konusu vatandaşlar, günlük işlerini yapmak için bahçelerine gitmişti. PKK mensuplarının bölgede sığınaklarının bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’ye ait savaş uçakları bombardıman düzenlemiş, maalesef oradaki sivillerin çoğu şehit düşmüştür. Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak, bazı Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının şehit olmasına yol açan Türkiye savaş uçaklarının bombardımanını kınıyoruz. Türkiye’den de bu tür bombardımanları durdurmasını istiyor, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına zarar vermeyip komşuluk ilişkilerini korumasını istiyoruz.”

Öte yandan KDP’nin, katliamdan neredeyse 1 gün sonra açıklama yapıp kınaması kimi çevrelerden eleştiri aldı.

KNK’ten kınama

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yönetim Konseyi, Türk devletinin Güney Kürdistan’a bağlı Şeladizê bölgesinde Rêkan, Nerwê ve Horê köylerinde gerçekleştirdiği katliama ilişkin açıklama yaptı. Türk devletinin Şeladizê’de gerçekleştirdiği katliamı kınayan KNK,  “Türk devleti her gün Kürt halkının kazanımlarına ve Kürt halkına karşı düşmanca saldırılarını sürdürmektedir” dedi.

Türk devletinin başta Şeladizê bölgesinde katlettiği siviller başta olmak üzere bütün Kürdistan’daki saldırılarını kınayan KNK, ailelere başsağlığı diledi.

HABER MERKEZİ