Bizi takip edin

Dünya

Katalanlar: Bir milim geri adım yok, işgalciler dışarı!

->

-> 26

Katalonya’daki bağımsızlık referandumuna yönelik İspanya devletinin baskılarına karşı başta Barselona olmak üzere birçok kentte sokaklara çıkan onbinlerce Katalan, protesto gösterileri düzenledi. Onbinler Özerk Katalan Hükümeti’nin kurumlarına baskın düzenleyen ve referandumu yaptırmamaya çalışan İspanya hükümetine ‘İşgalci güçler dışarı’ diye tepki gösterdi. İspanya hükümetini protesto eylemleri Katalanya, Bask ve Madrid’de yayılarak sürüyor

Ellerinde Katalan bayrakları ile referandumu sembolize eden “Evet” ve “Oy kullanacağız” yazılı dövizler ile oy sandıkları taşıyan göstericiler, jandarmanın operasyon yaptığı binaların önünde toplanarak “Sokaklar her zaman bizim olacak.”, “İşgal güçleri dışarı” ve “Bir adım bile geriye gitmeyeceğiz.” sloganları attı. Eylemlere en fazla katılım Katalonya özerk yönetimi hükümetine bağlı Ekonomi ve Maliye bakanlıkları binalarının önünde olurken, Ekonomi Bakanlığı binasının üzerine de “Katalonya Cumhuriyeti’ne Hoş Geldiniz.” yazan pankart asıldı.

Basklılardan destek

Bu arada İspanya’da diğer bir özerk yönetim olan Bask bölgesinde de Katalonya’ya destek veren gösteriler düzenlendi.

Irkçılar Katalanlara sataştı

Katalanların yaptıkları gösterilere İspanyol ırkçıları ve milliyetçileri saldırmaya yeltendi. Madrid kent merkezindeki Sol Meydanı’nda toplanan ve Katalonya’da jandarmanın yaptığı operasyon nedeniyle İspanyol hükümetini protesto eden gruba, aynı yerde toplanan ırkçılar gruplar sözlü sataşmada bulundu. Bunun üzerine polis iki grup arasında koridor oluşturarak güvenlik önlemi aldı.

İspanya’da 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapacak Katalonya özerk yönetimi hükümetinin kurumlarına yönelik dün sabah operasyon başlatılmıştı. İsponyal Jandarması, Katalonya özerk yönetimine bağlı 9 kuruma baskın yapmış ve 14 kişi gözaltına alınmıştı.

İspanya Başbakanı tehdit etti

Öte yandan açıklama yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalanları ve sol parti PODEMOS’u hedef göstererek “Siyaset hayatının en belirleyici döneminde sadakatsizliğinizi İspanyol halkı karşısında ödemek zorunda kalacasınız.” diye tehdit etti.

41 resmi kurum ve şirkete baskınlar düzenlendi

1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapacak olan Katalonya özerk yönetimi hükümetinin kurumlarına yönelik dün sabah operasyon başlatılmıştı. Bu kapsamda Katalonya’daki 41 resmi kurum ve şirkete baskınlar düzenlendi ve 14 üst düzey yetkili gözaltına alındı.

Baskınlarda ayrıca referandumda kullanılmak üzere hazırlanan 10 milyona yakın oy pusulası ve seçim kağıdına da el konuldu.

HABER MERKEZİ