Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Kadın odaklı eserler: Kaf Dağı’nın

->

-> 56

Ardında İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Arter Sanat Galerisi’nin ev sahipliğini yaptığı Sanatçı Canan’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” isimli sergisi, 24 Aralık’a kadar devam edecek. 12 Eylül’den bu yana açık olan serginin küratörlüğünü Nazlı Gürlek yaptı. Yoğun ilginin olduğu sergide; heykel, fotoğraf, baskı, nakış, video, yerleştirme ve minyatür gibi çeşitli dallarda üretilmiş eserlere de yer veriliyor. Arap ve Fars mitolojisinde efsanevi Kaf Dağı’ndan ilham alınarak hazırlanan sergide, dikkat çeken bölümleri arasında sanatçının kendi bedenini kullandığı yapıtlar da yer alıyor.

Ayrıca sanatseverler, sanatçının yeni üretimleriyle beraber, farklı içeriklerle hazırlanan 3 ayrı bölümde içsel bir yolculuğa çıkıyor. Kibele, Hayvanlar Alemi, Çeşme, Ay Işığında Yıkanan Kadınlar, Şahmeran, Hezeyan, Kuş Kadın, Araf, Şeffaf Karakol, Dışarıda Çok Kötülük Var, Şehretün’nar, Garaibü’l-Mevcudat gibi başlıklarla sunulan eserler ile sergiyi gezip hikayelerini dinlemek mümkün. Sergi süresince düzenli aralıklarla rehberli sergi turları düzenleniyor. İzleyiciler, ücretsiz sesli rehberleri kullanarak sanatçının yapıtları hakkında ayrıntılı bilgi edinme imkanı buluyor.

Sanatçı Canan ise, sergiyi hazırlarken vermek istediği mesajlara dair şunları söylüyor: “Kaf Dağı’nın ulaşılmaz bir dağ değil, kendimizi bulma yolculuğunda bize eşlik eden hayvanlar, cinler, melekler bizim kafamızda yarattığımız kavramlar olarak geçiyor. Cin diye tanımladığımız şey içimizde yaşadığımız korkular, melekler ise kurtarıcılarımız; ama kendimize yeterince güvenirsek o zaman meleklere, kurtarıcıya veya bir kahramana hiçbir zaman ihtiyaç duymayacağız. Bunlardan yola çıkarak 3 katı farklı şekilde kurguladım. En üst katı ‘cehennem’ bölümüne ayırdım, cehennemin kat olarak var olduğunu; ama aslında cehennemin olmadığını göreceksiniz, çünkü cehennemi biz korkularımızdan oluşturuyoruz.”

 Necla Demir/İstanbul-MA