Bizi takip edin

Kadın

‘Bu böyle gitmez kadınlar buna izin vermez’ kürsüsü yarın Amed’de

->

-> 113

HDP Kadın Meclisi ‘Bu böyle gitmez, kadınlar buna izin vermez’ sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında kurulan kadın kürsüsüne yarın Amed’de devam edecek. Tüm kadınlara kürsüye katılmaları yönünde çağrı yapan HDP PM üyesi Bedia Akkaya, ‘HDP Kadın Meclisi, mücadele hattını büyütmeye çalışıyor’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin, “Bu böyle gitmez, kadınlar buna izin vermez” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında Adana, Amed ve İstanbul’da kadın kürsüsü kuracak. İlkini Ankara’da gerçekleştirdikleri kadın kürsüsü, yarın Amed’de devam edecek. HDP Parti Meclis (PM) üyesi Bedia Akkaya Yenişehir ilçesine bağlı Ofis Sanat Sokağı’nda kurulacak kürsüye, katılmaya çağırdı.

HDP’nin Türkiye toplumlarına sunulmuş yeni bir siyasi önerme olduğunu söyleyen Akkaya, alışılmış bir siyasetin dışına çıkıldığını ifade etti. HDP’nin kadına dönük politikalarının daha çok toplumsal cinsiyet rollerine göre bir yaklaşım belirlediğini kaydenden Akkaya, “HDP bir kadın partisi olmasından kaynaklı toplumun tüm sorunsallıklarına olduğu gibi, özelde de kadın sorununa yaklaşımda birçok siyasi tutumun yanı sıra mücadeleci bir bakış açısına sahip” dedi.

Mücadele hattını büyütüyor

HDP Kadın Meclisi’nin bu kampanyaya neden ihtiyaç duyduğunu aktaran Akkaya, “‘Bu böyle gitmez, kadınlar buna izin vermez’ kampanyamız son süreçte açığa çıkan kadın kırımı ve gittikçe artan şiddetin dozu yaşamımızın her hücresinde hissedilmeye başlandı. Süreklileşen bir mücadele tarzı var. HDP Kadın Meclisi, mücadele hattını büyütmeye çalışıyor. Bilinçli, organizeli, örgütlü bir biçimde karşımıza çıkan kadına karşı suç mahiyetinde birçok yaklaşım var. Sokak ortasında katletme, çocuk yaşta evlilikten tutun, giydiği elbiseye bile tahammülü olmayan birçok yaklaşım kendini dışa vurdu. Biz de olanları görünce kaynaklarının iyice araştırılması gerektiği ve nasıl bir mücadele verilmesi gerektiği konusunda kampanyayı yapma kararı aldık” diye ifade etti.

Etkinlik 24 Eylül’e kadar sürecek

Akkaya, 11 Eylül’de birçok kadın kurumlarının katılımıyla İstanbul’da startı verilen kampanya kapsamındaki “kürsü etkinliği” nin 24 Eylül’e kadar yürütüleceğini belirtti.

Ön çalıştay yapılacak

İktidarın şiddet teşhirini daha iyi yapmak için kadın konferansı ön gördüklerini belirten Akkaya, “Kadın konferansı biraz daha ortak akılla politik tutumuzu ve kampanya perspektifini açığa çıkarmaya dönüktür. Ardından kayyumlara dönük bir çalıştay var. Kayyumlarla beraber kadın kazanımlarına el konuldu. Hem, ‘Kazanımlarımızı kaptırtmayacağız’ sloganı ile kazanımları tekrar nasıl elde edebiliriz politikası üzerinden böyle bir çalıştay ön görülüyor” diye konuştu. Bir diğer çalıştayın ise emek çalıştayı olduğunu ifade eden Akkaya, “Binlerce kadın KHK ile beraber işinden, aşından oldu. Bu soruna da eğilerek politika geliştireceğiz. 25 Kasım’da çeşitli eylem ve etkinliklerle kampanyamızın finalini yapacağız” dedi.

Kadınlara davet

Son olarak kadınlara çağrıda bulunan Akkaya, “Tüm kadınlar bu kampanyada yer almalıdır. Her kadın kendisini bir mücadeleci olarak görmeli ve içerisinde yer almalıdır” diye konuştu. Amed’de 22 Eylül’de Ofis Sanat Sokağı’nda saat 16.00’da serbest kürsü yapılacağını belirten Akkaya, “Her kadının gelip kürsüde sözünü özgürce söylemesi gerekiyor” dedi.

AMED