Bizi takip edin

Kadın

Demokratik modernitenin öncüsü kadın

->

-> 84

KJK’nin 8. Kurultayı sonrası konuşan PAJK Koordinasyonu üyesi Zêrîn Ruken, kurultayda kadının demokratik ulus inşasındaki rolüne dönük yeni ve güçlü kararlar alındığını söyledi

Komalên Jinên Kurdistan (KJK) 8. Kurultayı, 02-06 Eylül 2017’de Medya Savunma Alanları’nda yapıldı. Kurultuya katılan PAJK Koordinasyonu üyesi Zêrîn Ruken, kurultayda yapılan tartışmaları ve alınan kararları anlattı. Kadınların uzun bir süredir kendilerini demokratik konfederal sistem ekseninde örgütlediğini hatırlatan Ruken, kurultayda tartıştıkları konuları şöyle sıraladı: “Kadın konfederalizminin geldiği aşama, halklar ve kadınlar açısından ulaştığımız düzey nedir? Örgütsel, toplumsal ve zihniyet sorunlarımız nelerdir? Önderliğimizin sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü konusunu detaylı ele aldık. Devrim görevlerimizi öncülük misyonuyla PAJK’lı ve PKK’li kadınlar olarak nasıl yerine getireceğiz?”

‘Önemli ayaklardan biri eğitim’

Ruken, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde tecridi bitirme ve özgürlüğünü sağlamanın, kadının demokratik konfederalizmi açısından ileri bir aşama olarak önlerine koyduklarını belirerek, “Kapitalist moderniteye karşı inşa etmeye çalıştığımız demokratik modernite sisteminin önemli ayaklarından bir tanesi eğitimdir. Eğitim ile demokratik konfederalizm sistemini inşa edip örgütleyeceğiz. Bundan dolayı Siyaset Akademileri en temel çalışma sahaları olmak zorunda. Toplumun her alanına dönük daha kapsamlı çalışmalar yürütme kararı alındı. Ekolojiden ekonomiye, eğitimden sağlığa her aşama için çalışmalar hedeflendi” dedi.

‘Toplum çalışmaları somut olmalı’

“Kadınların kendi kendisini yönetebilme ve örgütleyebilmesini sağlayan akademiler ve eğitimlerin sağlanmasını esas alacağız” diyen Ruken, kültürel dönüşümü öngörecek çalışmalara yöneleceklerini söyledi. Ruken, kurultayda hayatın her alanına dair bilinç yükseltme çalışmaları, bilinçlendirme toplantıları, eğitimleri, seminerlerinin olmasının gerekliliğine dikkat çekildiğini vurgulayarak, “Kadınlara dönük yürüteceğimiz toplum çalışmaları daha somut ve stratejik olmalı” diye konuştu.

‘Belirleyici olan kadın öncülüğü’

Ruken, demokratik ulusun inşaasında kadının öncülüğünün belirleyici olduğunun altını çizerek, “Çünkü kadınlar kendi yeni toplumsallığını inşa ediyor. Yeni toplumsallığımızı inşa ederken, aslında özgürlüğümüzü inşa ediyor” şeklinde konuştu. Demokratik kültür ve zihniyetin gelişmesi için daha fazla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Ruken, “Bundan dolayı demokratik konfederalizm önemlidir. Kadınların hayatında somut değişikliklerin gerçekleştirilebilmesi için de demokratik konfederalizmde yer almak önemlidir” dedi.

Tecridi kıracağız, faşizmi yıkacağız’

Öcalan üzerindeki tecridi asla kabul etmediklerini önemle vurgulayan Ruken, demokratik ulus inşasının bu tecridi kıracağını ve özgürleştireceğini belirtti. Öcalan’ın özgürlüğü gerçekleşmeden inşanın da olamayacağı ve tamamlanamayacağının kurultayda teyit edildiğini kaydeden Ruken, inşadaki kararlılık düzeyinin Öcalan’ın da özgürlüğünü sağlayacağını dile getirdi ve “Bundan dolayı da kurultay, önemli bir tutum ve yaklaşım olarak ‘Tecridi kıracağız, faşizmi yıkacağız’ şiarıyla hareket edeceğini kararlaştırdı” dedi.

 Gülistan Tara/BEHDİNAN-ANF