Bizi takip edin

Köşe yazarları

Erdoğanizm

->

-> 105

Eski Amed Milletvekili Aysel Tuğluk’un vefat eden annesinin cenazesinin Ankara’da gömülmesinin engellenmesi, AKP iktidarının nasıl bir Kürt düşmanı toplum yarattığını gözler önüne sermiştir. Kuşkusuz Türkiye toplumunun çoğunluğu böyle değildir; ancak Tayyip Erdoğan’ın her günkü konuşmaları, şovenizmi kışkırtmada hiçbir sınır tanımaması, Türkiye’de IŞİD’vari bir toplumsal kesim yaratmıştır. Aslında Erdoğan da kendi IŞİD’ini yaratmıştır. Öyle bir iç ve dış düşmanlar söylemi kullanılmaktadır ki, toplumun IŞİD’vari şekillenmesi dışında bir şey beklemek yanlıştır. Milliyetçilik, Erdoğan’ın yaptığı kadar dincilikle yoğrulursa ortaya çıkacak olan IŞİD’tir; Hitler’in yarattığı faşist toplumdan daha faşist bir toplumdur. Şu anda Türkiye’de Erdoğan’ın yarattığı, kendileri dışında herkesi boğacak, linç edecek bir toplumsal yapı vardır. Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin gömülmesini engelleyen, gömülürse çıkarıp bir yerlere atacaklarını söyleyen grup da bu toplumsal yapının bir parçasıdır.

Erdoğan bu faşist güruhu bilinçli bir biçimde yaratmıştır. Her gün tek millet, tek vatan diyerek ve demokrasi güçlerine saldırarak bu güruh yaratılmıştır. Her gün İhvanı Müslimcilerin işaretini havada sallayarak Kürt düşmanlığı ve demokrasi düşmanlığı yapmasını bir ideolojik çalışma ve ideolojik saldırı olarak görmek gerekir. Kuşkusuz bu ideolojik şekillendirme ve saldırı içinde tek din ve tek mezhep ile tek dil de vardır. Erdoğan ve iktidarını çok teşhir edeceğinden bunları söylememektedir. Ancak tüm söylem ve politikalarında tek dil, tek din ve tek mezhep boyutu da vardır. Böylece Erdoğan da kendi altı okunu yaratmış olmaktadır. Bunu yeni kurduğu devletin ideolojik hamuru yapmaktadır. Başka türlü anlamak, Erdoğan ve AKP gerçeğini anlamamak olur.

Hala çıkar gereği Erdoğan ve AKP gerçeğini anlamayanlar var. Kürtler içinde de var, Türkiye toplumu içinde de var. Anlaşılıyor ki, onlar da kafalarına bir gün Erdoğan ve AKP taşı düştüğünde ayılacaklar. Ayıldıklarında iş işten geçmiş olacaktır. Bugüne kadar Erdoğan ve AKP gerçeğini anlamayanlar aslında iradesi kırılmış ve teslim olanlardır. Çünkü Erdoğan son iki buçuk yılda tüm maskelerini atarak gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Bu da kendisi gibi düşünmeyenleri ezmektir. Şu anda desteğini aldığı bazı ulusalcı çevrelere saldırmıyorsa, hala CHP’yi susturup koltuk değneği yapmak istiyorsa, bu, şu anda savaştığı güçleri alt edemediğindendir. Erdoğan kendini biraz güçlü hissetsin, CHP’den başlayarak kendisine karşı çıkacak herkesin üzerine gidecektir.

Cenazeye saldıran bir zihniyetten her şey beklenir. Bu da Erdoğan zihniyetidir. Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldıranlar kesinlikle Erdoğan-Bahçeli ittifakının toplumdaki yansımalarıdır. Zihniyet Erdoğan zihniyetidir. Soysuz zihniyetidir. Nitekim saldırganların İçişleri Bakanı ile fotoğrafının çıkması, bu gerçeğin resmidir. Bunlar cenazeyi de parçalar, insanları da linç ederler.

Erdoğan’ın yarattığı güruhun yapamayacağı hiçbir çirkin ve insanlık dışı şey yoktur. Çünkü Erdoğan’da ahlak, vicdan, adalet kalmamıştır. Kendileri dışındakilere her şeyi uygulamak haktır, mubahtır. Bazen şu mazlumlara, bu mazlumlara sahip çıkıyoruz demesi yalandır. Sadece kendi çirkin yüzüne maske takmak ve gizlemek için bu tür söylemlerde bulunuyorlar ve gösterişler yapıyorlar.

Erdoğan dünyanın en kirli siyasetçisi haline gelmiştir. Erdoğan her şeyi amaç için kullanan bir siyasetçidir. Makyavelli, amaca ulaşmak için her şey mubahtır, derken, Erdoğan’ın bu her şeyin içine insanlık değerlerini de katacağını düşünmemiştir. Artık kirli siyaset ya da siyaset için, her şeyin ayaklar altına alınacağı siyaset tarzına Erdoğanizm demek gerekir.

Erdoğanizm içinde mezarlara ve cesetlere saldırmak da vardır. 1990’lı yıllarda gerilla cenazelerine hakaret edilmişti; şimdi de edilmektedir. Bu saldırılar şimdi mezar içlerine taşınmıştır. Kürtler Erdoğan iktidarını mezarlara saldıran iktidar olarak hatırlayacaktır. Gerilla mezarlarına saldırı talimatını bizzat Erdoğan vermiştir. Mezarlara saldırılar Aysel Tuğluk’un anasının cenazesine kadar uzanmıştır. Şimdi hükümetten bazıları, CHP’liler ve bazı yazarlar Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırıyı kınamaktadırlar. Bu kınamalar, gerilla cenazelerine ve mezarlıklara saldırıya kadar uzanmazsa hiçbir anlamı yoktur. Cenazeye ve mezarlara saldıranlar arasında ayrımı yapıldığı an, Aysel Tuğluk’un annesinin mezarına da başkalarının mezarına da saldırı meşrulaştırılmış olur. Bu saldırı aşağılık bir zihniyet ve kültürdür. Ya bu zihniyete ve uygulamalara tümden karşı çıkılacaktır ya da susulmalıdır. Yoksa bu kınama yapan kişi ve çevreler daha da çirkin bir hale gelmektedirler.