Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Memur-Sen sefaleti imzaladı

->

-> 24

Memur-Sen, AKP ile kamu emekçilerini ve emeklilerini ilgilendiren zamda uzlaştı. KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, uzlaşmanın aleyhte olduğunu belirterek, “Emekçileri sefalete mahkum eden bir satış sözleşmesidir” dedi

milyon 200 bin kamu görevlisiyle bir milyon 900 bin memur emeklisine 2018-2019 yılında yapılacak zam oranları için yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde hükümet ile Memur-Sen anlaştı. Gece yarısı yapılan anlaşmaya göre, yapılacak zam 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 3,5, ikinci altı aylık süre için yüzde 4, yine 2019 yılının ilk altı ayı için yüzde 4 ve son altı ayı içinse yüzde 5 şeklinde belirlendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Aysun Gezen, yapılan zam oranlarına tepki göstererek, “Memur-Sen, işçileri ciddi anlamda sefalet ücretine mahkum eden, emekçiyi satan bir satış sözleşmesine imza attı” dedi. TİS süreciyle Memur-Sen’in AKP hükümetiyle birlikte işçi ve emekçilere oyun oynadığını savunan Gezen, şunları ifade etti: “Rakamlar açıklandığında da söylemiştik. Muhtemelen yüzde bir ya da yüzde 0,5 oranında artış gibi bir şeye razı olacaklar. Ve bunun içinde bir oyun oynanıyor. Hem Memur Sen Başkanı’nı kamuoyu önünde zor durumda bırakmayacak, hem de hükümetin tırnak içerisinde bonkörlüğünü gösterecek bir tarz tutturmuştular zaten. Gelinen süreçte de bunu çok açık gördük. Biz uzlaşmaya hazırız mesajını veren bir Memur-Sen, bu uzlaşmanın karşısında da yüzde 0,5 bir artış her iki tarafı da memnun eden, ama emekçiyi satan anlaşma oldu.”

Hükümet ile Memur-Sen arasında yapılan anlaşmanın gece saatlerinde yapılmasına da dikkat çeken Gezen, TİS sürecinde yapılanların komple oyundan ibaret olduğunu söyledi. Gezen, “Oynanan oyunun, gece saatlerinde imzanın atılmasının sebebi aslında gündüzden belliydi. Gündüz saat 17.30’da Memur-Sen’nin hızlıca bir tepki vermesi ve ‘Bu bizim için müzakere edilebilirdir ama imza atılamaz’ demesi, aradan 8 saat sonra ‘Ben uzlaşacağımıza inanıyorum’ demesi, oyunun parçaları olarak gelişti. Oynanan oyun gece saatlerinde tamamlandı diyebiliriz” diye konuştu.

ANKARA