Bizi takip edin

Köşe yazarları

Federal Suriye olmazsa ne olur?

->

-> 84

Kuzey Suriye’de federal yönetimin yol haritasına yönelik yeni bir adım atıldı. Kuzey Suriye’de seçimlerin yapılacağına dair tarih açıklaması Suriye krizinin çözümünde atılan doğru ve esas bir adım oluyor. Dikkat çeken husus rejim, koalisyon ve heyet el tensîq’in atılan bu adıma karşılık ortak beyanda bulunmaları. Yani iktidar ve muhalefet aynı görüşte.

Bu da gösteriyor ki iktidar ve sorunun çözümünde aralarında bir fark yok. Kuzey Suriye toplumunun bu konuda görüşü genel olarak olumlu. Parçalanmaya yol açmadığı müddetçe iktidardan da gelse toplumun içinden de çıksa her görüşe açıklar. Kuşkusuz toplumun ki daha meşrudur. Nihayetinde var olan sistemden en fazla çeken ve zarar gören toplumdur. Bir söz ya da cümle ile açıklama yapanların halkın yaşadığı bu zorlanmadan hiç haberleri olmuyor. Toplumun umut ve isteklerinden habersizler. Ondan dolayı çok kolay bir biçimde atılan adıma hayır diyebiliyorlar.

Bu talepleri sadece Kuzey Suriye ile sınırlamak için çok ciddi girişimler var. Hatta sadece Rojava ile tutmak istiyorlar. Diyorlar ki sorun Kürt sorunudur ve çözülürse Suriye sorunu da çözülür. Meselenin bir kısmı bu olsa da tümü bundan ibaret değil. Sorun sistem sorunudur ve sistem değişmezse Beşar’ın yerine başka bir Beşar gelir ve yine aynı siyaseti izler. Bundan dolayı Federal Suriye stratejik bir konudur aynı Kuzey Suriye gibi. Eğer Suriye’deki diğer bölgelerde Kuzey Suriye’nin tecrübelerinden faydalanıp yerel yönetimlerini inşa eder, seçimlerini yapar, temsilcilerini seçerse sorunlar çözülür. Yoksa bu biçimde çözüm olmaz. Bazıları sert bir biçimde Kuzey Suriye’de atılan adımlara muhalefet ediyor.

İstiyorlar ki Baas dönemine geri dönüş yapalım. Suriye’nin birliği adına atılan her adıma karşı duruyorlar ve Federasyonu parçalanma örneği olarak sunup kurtuluş için atılan adımları işgal olarak değerlendiriyorlar. Bu biçimde bir kez daha DAİŞ’i destekliyorlar ve onların elini güçlendiriyorlar.

Rejim farklı yöntemlerle hep belli bir süre sonra elinden çıkan topraklara döneceği propagandası yapıyor. Kendisini değiştirmeden, oluşan iradeyi tanımadan ve saygı duymadan bunu yapmak istiyor. Bölge halkına ve yönetimine bu tehditleri savuruyor. Böyle bir şey kesinlikle olmayacak. Kuzey Suriye federasyonu seçimleri Suriye tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Yerel ve hakiki çözüm budur. Bu tüm Suriye’de çözümün esasını oluşturuyor. Buna göre hareket etme ve sorumlu davranma ahlaki bir yaklaşım olduğu kadar, özgürlükçü bir tutumdur da. Bundan dolayı bölge halkının seçimlere katılımı oldukça anlamlı oluyor ve biz inanıyoruz ki bu adım Suriye’nin birliği içinde önemli sonuçlar doğuracaktır.

Birçok kişi Suriye topraklarının birliğinden söz ediyor. Merak ediyorum bu sözleri söyleyenlerin Suriye’deki parçalanmadan haberleri var mı? Herkes biliyor rejim askerlerini karadan Qamışlo’ya gönderemiyor. Çünkü yollar kesilmiş durumda. İdlib halkı Efrîn’e gidemiyor. Yine Halep’liler Dera Zor’a gidemiyor. Yani esas olarak Suriye parçalanmış durumda.

Israrla merkezi sistemden söz etmek ya da belediyelerle sınırlı bir Federasyondan bahsetmek bu parçalanmışlığı ortadan kaldırmayacağı gibi kendisiyle beraber yeni katliamlara davetiye çıkarır. Mezhepler arasında uzun bir savaşa yol açar. Merkezi olmayan Federal sistemde ise bu parçalanmışlık ortadan kalkar ve Suriye’nin birliği temelinde, merkezi olmayan bir sistem inşa edilebilir. Buna rağmen merkezi sistemde ısrar parçalanmış bir Suriye’dir. Biz diyoruz ki Federal Suriye’de herkesten daha fazla Suriye’nin birliğini istiyoruz. Biz demokratik ulus çerçevesinde tüm halkların kendi kimlikleriyle yaşayacağı bir ortak yaşam istiyoruz. Bu projeye olumsuz yaklaşanlar bilinçli bir biçimde işgalcilere hizmet ediyor ve denilebilir ki özel olarak Suriye’nin parçalanmasını istiyor. Bundan dolayı biz diyoruz ki doğru müzakereler Suriye toprakları üzerinde ve güvenli alanlarda yapılabilir.