Bizi takip edin

Kadın

Nevin’in duyuramadığı ses olmaya çağrı

->

-> 33

Kendisine silah zoruyla cinsel saldırıda bulunan erkeği özsavunma sonucu öldüren Nevin Yıldırım’ın avukatları bir metin yayınlayarak temyiz duruşmasına çağrı yaptı. Kadın örgütleri ve avukatları ‘Nevin’in duyuramadığı ses olmaya’ çağırdı

28 Ağustos 2012’de Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünde kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’e karşı yaşamını savunarak öldüren Nevin Yıldırım’ın avukatları 14 Eylül’de görülecek temyiz duruşmasına katılım çağrısı yaptı. Yargıtayda görülecek temyiz davası için bir çağrı metni yayınlayan avukatlar, “Daha ilk duruşmada Nevin’in, tecavüz sonucu olan çocuğu vermek istediğini belirten dilekçe sunması nedeniyle durumdan haberdar olup, ‘bu çocuğu verecekmişsin, sen de bir kadınsın nasıl vereceksin, için sızlamayacak mı?’ diye soran Mahkeme heyetinde zaman içinde değişiklikler oldu ama, Yalvaç Adliyesine gittiğimiz daha ilk gün yüzümüze çarpan o, ‘karar verilmiş, Nevin suçlu ilan edilmiş’ tavrı hiç değişmedi” denildi.

Madem ‘gönüllüydü…’

Yıldırım hakkında hazırlanan mütalaada ‘ağırlaştırılmış müebbet’ istendiğini hatırlatan avukatlar mütalaanın
‘Nevin’in rızası ile ilişki yaşadığı ve kendisinden hamile kaldığı Nurettin’i tasarlayarak öldürdüğü kanaati’ üzerine kurulu olduğunu beliterek, “Feministlerden başka kimsenin aklına, ‘madem adam Nevin’i Yalvaç’tan kaçıracağını, annesine, kardeşlerine söyledi, İstanbul’u arayıp geleceğini bildirdi. Madem Nevin de ‘gönüllü’ydü, neden İstanbul’a kaçmadı’ diye sormak gelmedi!?” sözlerine yer verildi.

Bir kez daha eşitsizlik

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Daha ilk andan, Nevin’in ‘suçlu’ olduğuna karar veren kocaman bir köy ve yargı sistemi var. Nitekim dava, beklendiği gibi Nevin’in ‘suçlu’ olduğu kabulüyle bitti. Kadınları öldüren, tecavüz eden erkeklere en küçük bahanelerle her türlü indirim ve beraatı veren erkek yargı, Nevin’e haksız tahrik ve iyi hal indirimi dahi uygulamayarak, kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliğini bir kez daha yüzümüze çarptı. Erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. 14 Eylül 2017’de saat 10.00’da Yargıtay’da görülecek temyiz duruşmasında da yanında olacağız. Üstelik yerel mahkemenin kararından sonra aldığımız/alabildiğimiz vekaletnamelerimizle bu kez avukatı olarak da görev yapacağız. Tüm kadın meslektaşlarımızı Nevin’in avukatı olarak, O’nun duyuramadığı ses olmaya çağırıyoruz.”

İSTANBUL/dihaber