Bizi takip edin

Politika

KİRLİ SAVAŞ İTTİFAKI

->

-> 28

Bölgedeki Kürt kazanımlarından rahatsız olan Türkiye ve İran’ın, yeni bir savaş senaryosunda anlaştığı ortaya çıkarken, Özgür Politika gazetesi yazarlarından Selehattin Erdem, ittifakın başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi

Anlaşma İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bakıri’nin 38 yıl aradan sonra 9 generalle geldiği Ankara’da, Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı ile 3 gün boyunca yaptığı pazarlıklar sonucu alındı. Ortak sınır ötesi harekatta anlaşma sağlandığı ilk kez en üst düzeyde açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve İran’ın ortak sınır ötesi harekat yapacağını açıkladı.

Havuz gazetelerinden Türkiye Gazetesi de, harekatın Kandil bölgesi ile sınırlı olmadığını DAİŞ’in soykırım yaptığı Êzidî yurdu Şengal’in de hedeflendiğini manşet yaptı. Gelinen aşamaya dair Ürdün’e giderken açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bölgeyi yeni bir kaosa sürükleyebilecek, Irak, Suriye ve Türkiye’de DAİŞ ve El Nusra’nın yeniden toparlanmasını sağlayacak anlaşmanın içeriğini verdi. Erdoğan, Atatürk Havaalanı’nda konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu ziyarette sınırdaş ve özellikle de aynı inancın mensupları olarak tehdit unsuru haline gelmiş olan bu terör örgütlerine karşı İran’la böyle müşterek bir hareketin yapılması her an gündemde. Bu dayanışma iki genelkurmay başkanı arasında görüşülmüş ve nasıl bir çalışma yürütülebilir, bunun diplomatik boyutu ne olabilir, bunların hepsini aramızda görüştük. Benim kabulümde de kendileri ile daha geniş anlamda nasıl olması gerekir, bunları aramızda görüştük, çalışmalar devam edecek. Çünkü PKK’nin İran’daki ayağı PJAK, bunların sürekli İran’a da bizlere de verdikleri zararlar var. Bu tehditler her iki ülkenin dayanışması halinde çok daha farklı bir şekilde çok daha kısa zamanda bir neticeye ulaşır düşüncesinden hareketle bu çalışmaları yapıyoruz, yapacağız. Temenni ederim ki, buralardan başarılı neticeleri de alırız.”

Akar Tahran’a gidiyor

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da sınır ötesi harekat için Tahran’a gitmesi bekleniyor. Türkiye’nin bu konuda İran’a çeşitli tavizler verdiği, Türkiye’nin şimdiye kadar terör devleti ve terörist başkan olarak adlandırdığı Suriye rejimini “toprak bütünlüğü” adı altında yeniden tanıma aşamasına getirileceği yorumları yapılıyor. Türkiye iç sıkışıklığı aşmak, 15 Temmuz darbe girişimin ardından ordunun bozulan moralini yükseltmek, kantonların birleşmesini önlemek için 2016’da Rusya Lideri Putin’in desteğiyle Fırat Kalkanı Harekatı yapmış ve Suriye’deki El Nusra, Ahrar-u Şam gibi grupların palazlanmasına neden olmuştu. İdlib gibi yerlerde toplanan bu gruplar için ABD Türkiye’yi uyarmış, İdlib’in El Kaide liderlerinin de toplandığı alana dönüştüğünü kaydetmişti.

Savaş senaryosu tutmaz

AB ülkeleri ile yaşanan sorunlar, Türkiye’deki ekonomik ve siyasi krizin derinleşmesi ve OHAL sonrası bastırılan muhalefetin artık sokaklara çıkmasından rahatsızlık duyan AKP’nin yeni bir savaş girişimi ile yaşanan sorunları aşmayı hedeflediği konuşuluyor. Ancak her iki ülkenin de bölgede rakip konumda olması, ortaklaşmanın uzun vadeli olmayabileceği şeklinde yorumlanıyor. Konu hakkında Yeni Özgür Politika gazetesi köşe yazarlarından Selehattin Erdem, bölgeye yönelik müdahalelerin giderek daha fazla Türkiye ve İran’ı hedeflediğini belirterek, Türkiye ve İran’da demokratikleşme olmadan bölgede kalıcı demokratik sistem oluşamayacağına dikkat çekti.

Bakiri’nin ziyaretini de bu çerçevede değerlendiren Erdem, “TC ve İran devletlerinin öncelikle Kürtlerin ve diğer halkların mücadelelerini engellemek için görüştükleri açıktır. Görüşmelerde Kürtlere ve özelde PKK’ye karşı birlikte mücadelede belli bir ittifak oluşturdukları kesindir. Yine özellikle ABD baskılarına karşı birbirine destek verme ve Ortadoğu’daki mevcut statüyü koruma konusunda da belli bir ittifaka ulaşmışlardır. Ancak bu genel belirlemelerin ayrıntıları konusunda her iki devletin ne kadar anlaşabileceği pek belli değildir. Aralarında sürekli bir çelişki ve çatışma vardır ve bu nedenle her zaman çıkarlarını uzlaştırmak zordur” dedi.

HABER MERKEZİ