Bizi takip edin

Köşe yazarları

On iki saatte Gümüşhane’den Elazığ’a yolculuk

->

-> 72

HÜSEYİN AYKOL

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde 27 Temmuz 2017 günü, tam üç defa arama yapılmış ve mahpusların sadece günlük eşyalarını almalarına izin verilerek, bulundukları blok değiştirilmiş. Daha sonra da, bu cezaevinde bulunan 30 siyasi tutuklu, değişik cezaevlerine sürgün edilmiş. Bu konudaki Gökmen Çiftçi ve Sunay Yaman’ın mektupları durumu daha ayrıntılı anlatıyor. Burada bulunan siyasi mahpuslar, “Bizler her şeye rağmen doğaya, insanlığa ve demokrasiye olan inancımızdan dolayı insan olarak kalmakta ısrarcıyız. Bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diyorlar.

Gümüşhane’den sürgün edilenlerden Talip Kalın, Leşker Acar, Kaçak Demirci, Şerafettin Özalp, Abdullah Şaşmaz, Engür Tuncay, Murat Eser, Mesut Bağcık, Serdar Sitilay, Kutbettin Elbir, Metin Serhat, Emrah Abay, Musa Candemir, Bülent Akar, Fırat Nebioğlu, Özay Özer, Özkan Doğan, Ender Taş, Murat Çelik Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e; Mustafa Geylani, M. Salih Erden, M. Emin Doğan, Mahmut Çakmak, Azad Çiçga, Tahir Temel, Beyar Uğurlu, Adnan Çakı, Çetin Allan, Kasım Sözen, Necat Taşan ise Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildiler.

Sürgün edilenler, 12 saat süren yorucu sürgün yolculuğunda kelepçeli ve susuz bırakıldılar. Önce müşahedeye alınan mahpuslar, daha sonra tek kişilik hücrelere konuldular. Buradan odaya verilmelerinin belli bir süresi yokmuş. Kaldıkları odalardaki yataklar çok eski, çarşaflarda ise kan lekesi bile varmış. Paraları olduğu halde, cuma gününe kadar kantin ihtiyaçları karşılanmamış. Kalp ve tansiyon hastaları ise, henüz revire çıkarılmamış.

İzmir’de 13 Haziran 2017 günü tutuklanan Devrimci Partili 21 kişi, İzmir Kadın Kapalı Cezaevi, Şakran 3 ve 4 nolu T Tipi Cezaevleri ve Kırıklar F Tipi Cezaevi’ne konuldular. Söz konusu 21 mahpus, 7 Ağustos 2017 gününden itibaren Nuriye ve Semih’le dayanışmak amacıyla 3 günlük açlık grevi yaptılar.

Bahri Dağ, 25 yıldır cezaevinde olan mahpuslardan. Yüksek tansiyon ve kronik kalp hastalığı konusunda raporları bulunuyor. Buna rağmen, son dönemde sık sık sürgün ediliyor. Akrabaları, “Böylesi zorlu ring yolculuklarıyla ölümüne mi neden olmak istiyorlar” diye soruyorlar.

Yozgat E Tipi Cezaevi’nde PKK davasından 9 mahpus bulunuyor. KHK’lerden sonra koşulları daha da ağırlaştı. Zaten yapılamayan sportif, kültürel, sosyal etkinlikler hepten yasaklanmış. Ayda bir olan açık görüş, iki ayda bire; bir saat olan kapalı görüş ise, yarım saate indirilmiş. KHK ile getirilen kısıtlamalar, tutuklular için olduğu halde, bizim gibi 20-25 yıllık hükümlülere de uygulanıyor, diyorlar.

Erzurum’a bağlı Oltu T Tipi Cezaevi’nde KHK’ler sonrasındaki uygulamalar ağırlaşmış. Aramalarda, kantinden parasını vererek aldıkları kimi eşyalara el konuluyormuş. Gönderilen ya da gelen mektuplara ulaşmada sorun çıkarılıyor ve çeşitli bahanelerle hücre cezaları veriliyormuş. Burada bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar tedavi edilmediği için durumları daha da ağırlaşıyormuş. Dahası tüm sosyal aktiviteler yasaklanmış. İletişim cezaları sık sık veriliyormuş.

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sedat Karadağ, Sedat Çelik, Ferhat Yarar, Beşir Danış’ın değişik hastalıkları var ve bu konuda yapılması gereken tedavileri olmuyor. Aynı yerdeki İdris Özdemir, Mazlum Balcan, Seyithan Seme, Hanifi Kaçar ise, ağrı kesicilerle hayatlarını sürdürmek zorunda. Bu arada, diş hekimi Agit Güneş ise, iki aydır hastaneye sevk bekliyor. Karşılaşacağı doktorun nasıl biri olacağını merak ediyor.

25 yıldır içeride olan Akif İpek de, son dönemin sürgün rüzgarından etkilendi. Böylece Bolu F Tipi Cezaevi’ndeki Akif İpek ve Süphan Delen Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Tayfur Tunç ise Kepsut L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Akif Belen ve arkadaşları 8 kişilik odada 18 kişi kalıyorlar. Pardon, 20 kişiler(!) Standarda uymadığı gerekçesiyle kafesi içeri verilmeyen iki muhabet kuşu da odada bulunuyor. Kuşlar, bu kalabalıkta ezilmeseler bari…

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan mahpuslar DAİŞ ve Gülen taraftarları ile aynı ortamda görüşe çıkmayı reddettikleri için açık görüşlere çıkmıyorlar. Bu cezaevinde bulunan ağır hastalardan Kemal Özelmalı, odasında bayıldığı için hastaneye götürülmüş; ancak dönüşte yine odasına konulmuş.

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi bulunan Şahabettin Sarıyıldız yüksek tansiyon hastası. Bu yüzden kısmi felç, görme bozukluğu var, yardım olmadan merdivenleri çıkamıyor, banyo ihtiyacını kendi başına göremiyor, hafıza kaybı var. Çoğu defa hastalanıyor; ancak revire saatler sonra götürülüyor.

Söğüt K1 Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan İdiris Ağbaba’nın cezası bir yılın altına düştüğü için hakkı olan denetimli serbestlik durumu önce cezaevi idaresinin dilekçeyi işleme koymaması ve sonrasında da İnfaz Hakimliği’nce uygun bulunmamasıyla engellenmiş. Okurumuz bir süre daha içeride kalacak. Bu durumu öğrenen arkadaşları kendisine mektup yazacaktır herhalde.
Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Bakır ve pek çok kişi ağırlaştırılmış müebbet cezası olan Mesut Doğan’ın nerede olduğunu merak ediyor.

Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Erol Balcı, adresi değişen pek çok arkadaşına ulaşamıyor. Adresini burada verdiğimize göre, ona mektup yazacaklardır diye umuyorum.
Mahsun Kaymaz’ı merak edenlerin dikkatine; tahliye olmuş…

MEKTUBU GELENLER:
Ayhan Kavak – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Akif İpek – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Kenan Gezici – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ercan Doğan – Bolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Geylani – Elazığ 2 nolu
Yüksek Güvenlikli CİK
A. Baki Özbuğanlı – Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Ramazan Muslu – Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Gökmen Çiftçi – Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Sunay Yaman – Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Ejder Dağ – Hilvan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Yusuf Başaran – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Erpolat – Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Vedat Kansu – Oltu T Tipi Cezaevi
Yusuf Tanrıkulu – Oltu T Tipi Cezaevi
Erol Balcı – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Tahsin Sağaltıcı – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
İdiris Gezici – Söğüt K1 Tipi Kapalı Cezaevi
İdris Özdemir – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Nurhak Sabur – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Çellik – Yozgat E Tipi Cezaevi

Posta Kutusu: 253
Yenişehir – ANKARA