Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Siirt Cezaevi’nde 21 tutsak sürgün edildi

->

-> 245

Çocuklarını görmek için Siirt Cezaevi’ne giden aileler, 21 siyasi tutsağın çeşitli cezaevlerine sürgün edildiğini öğrendi

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 21 siyasi tutsağın çeşitli cezaevlerine sürgün edildiği öğrenildi. Sürgün ile ilgili avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi. Cezaevine kapalı görüşe giden aileler, yakınlarının sürgün edildiğini öğrendi.

Sürgün edilen tutsaklar mektup gönderdi

Tutsakların gönderdiği bir mektupta neden sevk edildikleri şöyle anlatıldı: “Bizler demokratik haklarımızı talep ederken veya idareyle diyaloğa geçmek istediğimiz zaman bu şahıslar engel oluyor. Nitekim eylemlerimizi gerçekleştirdiğimizde bu şahıslar arkadaşlarımızın isimlerini veriyorlar ve sürgüne gitmesine sebep oluyorlar. Aynı zamanda da tehdit içeren sözler sarf ediyorlar. Her gelişmenin altında bu kişilerin parmağı vardır.” Mektupta, bu şahısların H.K.B., M.A. ve N.E. adlı müdür ve gardiyanlar olduğu kaydedildi.

Sürgün edilen tutsakların isimleri ve gönderildikleri cezaevleri şöyle:

Rize L Tipi Kapalı Cezaevi: Vahdettin Erdemci, Giyasettin Bilen, Tamer Özer.

Erzincan Cezaevi: Hasan Çarpar, Müşerref Ulu.

Van T Tipi Kapalı Cezaevi: Zekeriya Seven, Ferhat Batur.

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi: Mekin Er, Ceduh Batur, Barış Dayan, İzzet Timurtaş, Serdar Macid, Şükrü Yılmaz, Mesut Tanış, Şerif Gürgen, Vedat Nas, Cemil Selen, Cengiz Ulu, Mehmet Emin Sezek, Metin Baykan.

Tokat Cezaevi: Halit Aslan.