Bizi takip edin

Yaşam

Komün tarla ilk fidesini verdi

->

-> 19

Amed’de GDO’lu tohuma karşı, yerel tohuma desteği büyütmek amacıyla ekimine başlanan ekolojik tarlalar, ilk fidelerini vermeye başladı. Komünal şekilde ekilen tarlalar, halka tavuk ve horoz karşılığında takas usulüyle veriliyor

Medine Mamedoğlu/AMED-Şûjin

Diyarbakır Ekoloji Derneği’nin Tarım Tohum Komisyonu tarafından dayanışmayı büyütmek ve kolektif bir ağ oluşturmak amacıyla oluşturulan tarlada, sebze ve yeşillikler büyümeye başladı. 3 ay önce ‘Yerel tohuma desteği büyütmek’ amacıyla ekimine başladıkları tarlada şimdi karpuz ekip çapa yapan dernek üyeleri, tarladan elde edilecek ürünleri komünal bir şekilde kullanacak. Ekolojistler, şirketler tarafından üretilen ve dekar başına daha fazla ürün alınmasını sağlayan yani “genetik yapısı ile oynanmış” (GDO) tohum çeşidi olan hibrit tohum yerine yerel, organik tohumu ekip ürün elde etmeyi amaçlıyor. Ekolojistler aynı zamanda elde ettikleri fideleri de köylülere veriyor. Tamamen ekolojik bir şekilde kurup büyüttükleri tarlaları hakkında bilgi veren ekoloji aktivisti ve Ekoloji Derneği üyesi Suna Sümer, tarlalarının her mevsim işlev göreceğini söyleyerek kolektif bir dayanışma ile tarladaki üretimin artacağını belirtti.

Tohumlar halka dağıtıldı

Tarlayı kurmalarındaki en büyük amaçlarının yerel tohumu güçlendirmek olduğunu ifade eden Sümer, “Tarlada olan her şey organik. Gübremiz de doğal gübre, hayvan gübresini bulup tarlaya döküyoruz. Bu tarlada her çeşit sebze ve yeşillik çeşidi var. Bugün de çapa yapıp karpuz ekimine başladık. Bundan önce serada fide ekimimiz vardı. Fidelerimiz büyüdükten sonra, onları teker teker köyleri dolaşarak halka dağıtık. Yerel tohum şehirlerden sonra köylerden de yok edilmek isteniyor. Farkındalık yaratmak için tohumları binlerce aileye ulaştırdık” dedi. Sümer, “Bu yıl bizim için bir deneme süreci olacak. Toprağın bize ne vereceğine bakacağız. Ondan sonra gelecek yıl daha kapsayıcı ve organize bir çalışma yürüteceğiz. Herkesin organik tohum ve meyveye olan duyarlılığının arttırılması gerek. Bizler de bunun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu. Fideleri parayla değil takas usulü dağıttıklarının altını çizen Sümer, köylülerden fide karşılığı tavuk ve horoz aldıklarını dile getirdi. Sümer, son olarak kolektif bir çalışma ile üretimlerini arttıracaklarını söyledi.