Bizi takip edin

Politika

Yıldırım: Üfürülmüş dosyalarla HDP’ye yönelik siyasi soykırım yürütülüyor

->

-> 115

HDP’lilerin iddianamesinde unutulan ve polisin ‘Terör finansmanı falan üfleriz’ sözlerini içeren fezleke Meclis gündemine taşındı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, ‘Müneccimlik, falcılık üzerine kurulmuş üfürülmüş dosyalarla partimize karşı siyasi soykırım yürütülüyor’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Kürt siyasetine yönelik operasyonlarda her gün birbirinden daha ilginç ve skandal niteliğinde gelişme ortaya çıkıyor. En son HDP Bursa yöneticileri hakkında hazırlanan dosyada polisin, “Eylemcileri terör finansmanıyla suçlar üfleriz” sözlerini içeren yaklaşımları gündeme gelmişti. Konuyu Meclis gündemine getiren HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Kürt siyasetine yönelik yapılan siyasi soykırım operasyonlarında yaşanan hukuksuzlukları dile getirdi.

Üflenmiş dosyalar

Bursa HDP yöneticileri hakkında hazırlanan ve polis notunun “sehven” unutulduğu iddianameye işaret eden Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: “420 sayfa, şişirilerek hazırlanmış iddianamenin 317’nci sayfasında ‘yanlışlıkla’ demişler ki: ‘Bir kadın örgütü olan KJA’nın Bursa sayfasında kahvaltıdan foto paylaşımı var. Bir kahvaltı yapacaklar, kahvaltının davetiyesi 10 TL’dir.’ Bakın, polis fezlekesinden alıyorum. Ne diyor? ‘Biz ‘Bu 10 TL’yle örgüte yardım ediyorlar diyeceğiz’ Devam ediyor: ‘Ceylan ve Mediha…’ Biri Yıldırım, biri Yenişehir ilçe yöneticilerimiz.’… ‘kendi Face’lerinde paylaştı. Ortak bir tespit yapacağız, ikisine de ekleyeceğiz. Davetiye satışla ilgili görüşmeleri var, önemli. Bir de bunu ‘terör finansmanı’ filan üfleriz, Gazi abinin dediği gibi’ Üfleme üzerine kurulu, müneccimlik üzerine kurulu şişirilmiş, üfürülmüş dosyalarla partimize dönük siyasi soykırım operasyonları yürütülmektedir.”

‘Fezleke sayısı dolar artışından daha yüksek’

Dokunulmazlıkların kaldırılarak darbe yapıldığını belirten Yıldırım, “11 Nisan 2016 günü yani dokunulmazlıklar kaldırılmadan kırk gün önceye kadar bu Parlamentodaki fezleke sayısı sadece 182 ama dokunulmazlığın kaldırılması talimatını Cumhurbaşkanı verip bunu açık beyan ettikten sonra süreç başladı. Anayasa Komisyonunda başladıktan sonra fezleke sayısı tam 3 kat artarak 510’a çıkıyor. 2001 devalüasyonunda bile dolar bu kadar artmadı ya, düşünün” dedi.

5 yıl sonra fezleke

Yıldırım, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın 12 Eylül 2010 tarihinde yaptığı konuşmanın fezlekesinin 5 yıl 3 ay sonra Ocak 2016’da, 8 Nisan 2011’de yaptığı konuşmanın fezlekesinin 6 Ekim 2015’te, 18 Eylül 2011 tarihinde yaptığı konuşmanın fezlekesinin 4 yıl 4 ay sonra düzenlendiğini hatırlattı.

‘Bu yargıdan utanç duyuyorum’

“Yargının iktidarın sopası olarak kullanıldığı, hâkim ve yargıçların üflemelerle, üfürük dosyalar hazırladığı, savcı ve hâkimlerin ise AKP’nin siyasi militanı gibi davranmaya devam ettiği yargıyla siz övünebiliyorsanız övünün” ifadelerini kullanan Yıldırım, siyasallaşmış, tarafsızlığı, bağımsızlığı tartışılan yargıdan utanç dıyduğunu kaydetti.

ANKARA