Bizi takip edin

Yaşam

‘Taciz’ değil, haraç için

->

-> 12

Sultançiftliği’nde Afgan göçmenlerle, mahalle sakinleri arasında başlayan ve Ramazan Şahin adlı bir kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayın yankıları devam ediyor. 15 Mayıs günü meydana gelen olayın Afganlar’ın genç bir kadına laf atmasının üzerine çıktığı iddia edilmişti. BirGün gazatesinden Meltem Yılmaz’ın haberine göre; olayın mahallede birtakım gençlerin, Afganlardan haraç kesmesi üzerine meydana geldiğini gösterdi. Mahallede restoran işleten bir esnaf, “Afganlar, mahallenin gençlerinin sık sık bıçaklarla, silahlarla evlerini basıp kendilerinden haraç kestiklerini anlatıyorlardı. ‘Türkiye çok büyük problem’ diyorlardı. Son zamanlarda, korkularından evlerinde elektriği bile yakamıyorlar, fenerlerle geziyorlardı. Son olayda da, sanki Afganlar bir kıza laf atmış gibi yansıttılar ve bu bahaneyle hepsini mahalleden attırdılar” dedi.

Hedefte Suriyeliler var

Ömer Şahan isimli yurttaş da, tüm Afganların “evlerinin yakılıp yıkıldığını”, bundan sonra da Suriyelilerin “evlerine aynı şeyi yapacaklarını” belirterek, şu sözlerle anlattı: “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ev bulamıyorken, bu Afganlar istedikleri gibi toplanıp ev tutuyorlar. Bizim gençlerimiz işsiz gezerken bunlar günde 20 liraya çalışıp bütün işleri kapıyorlar. Bu durumda ne oluyor? Halk bu göçmenlere öfkeleniyor. Devlet olanları görmediği için millet cezasını kendisi kesiyor.”

Afganları öldürdüler

İsmini vermek istemeyen bir başka esnaf ise; Ramazan Şahin adlı yurttaşın öldürülmesinin ardından çıkan çatışmada, birden çok Afgan’ın öldürüldüğünü, ancak bu olayın gizli tutulduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Bugüne kadar yetkililere çok kere bildirdik, mahallede gerginlik olacak diye söyledik. Ama buraya bir tane bile polis gelmedi. Burada yaşananların suçlusu göçmenler değil, devlet.”

İSTANBUL