Bizi takip edin

Ekoloji

‘Ölüm ocağı’na valilik onayı

->

-> 28

Ege Bölgesi’nde doğa katliamına her geçen gün bir yenisi eklenirken, Aydın Valiliği, Buharkent ilçesi ile Gencelli köyü arasında yer alan Feldspat Ocağı için ‘Kapasite Artış’ başvurusuna onay verdi. “ÇED Gerekli Değildir” raporu verilen proje ile 25 hektarlık alanın kullanım alanı olacağı belirtilse de ocağın işlevine göre, yüzlerce hektar alan tehdit edilmiş olacak. Raporda, ortalama 20 cm kalınlığında toprak örtüsü olduğunu ve iş makineleri ile toprağın sıyrılacağı belirtiliyor. Projede yer alan alanın doğusunda 510 metre mesafede ve kuzeyinde ise yaklaşık 1.025 metre mesafede zeytin bahçeleri yer alırken, projede bitki ve hayvan türlerinin nasıl etkileneceği ise belirtilmiyor.

Feldspat maddesinin çıkarıldığı bölgelerde yaşayan insanların aşırı toza maruz kaldığı ve havaya salınan kimyasalın akciğer hastalığına neden olduğu biliniyor. Yine feldspat ocaklarında 5 yıl çalışan işçilerin yüzde 80’inde akciğer hastalığı ortaya çıkarken, maden işçileri arasında sıklıkla ölüme sebep olan ‘kronik silikozis’ rahatsızlığı baş gösteriyor. ‘Tüberküloz ve Toraks Derneği’nin araştırmasına göre, bu ocaklarda çalışanların yüzde 80.5’i 5 yıl ve daha az çalışırken, yüzde 4.2’si ise 10 yıl ve üzeri çalışabiliyor. Toz ölçümleri sonucuna göre ise, 3 iş yerinde kırıcı, paketleme ve torbalama bölümlerinde eşik sınır değerin aşıldığı görülürken, silikoz sıklığı da yüzde 23.7 olarak hesaplandı.

Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, projeyi “Orada doğa ve canlıların yaşamı ihlal edilecek. Orada zeytin ormanları var ve her türlü bitti örtüsü var. Oradaki bütün pislikleri derelere bırakacaklar. Derelerden plajlar kirlenecek. O bölgede huzur kalmayacak. Bu bölgedeki eko-sistem zarar görecek. 2007 de çıkan yasaya bile aykırı bu tür projeler. 1’inci sınıf topraklara yapılamaz. Yerleşim yerlerine yakın yerlerde yapılamaz. Bunlar olmaması gereken şeyler. Valiliğin aldığı kararlar bu bölgeye zarar verecek. Onlar da görecek. Bu tip projelerde insan yaşamı da yok sayılıyor.”

İZMİR/dihaber