Bizi takip edin

Rojava

‘Kirli pazarlığı kabul etmeyiz’

->

-> 9

Erdoğan, ABD’nin Rakka’da YPG ile anlaştığını, YPG’siz operasyon önerilerinin kabul edilmediğini itiraf etti. Görüşmenin ana gündemi PKK konusunda yapılan pazarlığa ise, ‘Kürtler kirli pazarlığı kabul etmez’ tepkisi geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin yankıları sürüyor. Çantasında YPG, Fethullah Gülen ve Reza Zarrab’la ABD’ye giden Erdoğan, bu üç konuda da elinin boş döndüğünü kendi açıklamalarıyla ortaya koyarken, PKK konusunda nasıl bir pazarlık yapıldığı henüz bilinmiyor. ABD’nin kendi politikalarını kabul etmesi karşılığında Türkiye’ye, PKK’ye karşı kullanılmak üzere sığınak delici füze ve havadan suikast yapabilen hava araçları verme pazarlığı yaptığı belirtiliyor.

‘Teklifimiz kabul edilmedi’

Erdoğan, Trump ile görüşmesini gazetecilere değerlendirdi. ABD’nin Rakka operasyonu için YPG ile anlaştığını belirten Erdoğan, “ABD Rakka konusunda kararını vermiş durumda. Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz. Rakka’da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz. Kendilerine şunu da açıkça ifade ettik: YPG ve PYD’den Türkiye’ye olabilecek herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Bunu da açıkça söyledik. Nitekim biz Rai’de zaten bunları yaptık, Cerablus’ta bunu yaptık, El Bab’da bunu yaptık. ‘Bırakın terör örgütlerini, gelin beraber yapalım’ dedik. Maalesef yanaşmadılar” dedi.

‘Kapının çalmasını bekliyor’

Erdoğan, Trump ile tam mutabakat halinde kalınan noktalar için de somut konuşmadı: “İkili ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma, ekonomik ilişkileri güçlendirme konularında kararlıyız. Ben Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına da inanıyorum. Şu an Rakka’yı kuşatmışlar. Neler olacağını göreceğiz. Ama bölgede Türkiye, arazide mutlaka olacak.” İkili görüşmede ABD’de tutuklu Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı’nı da konuştuklarını söyleyen Erdoğan, “Yasal sürece işaret ediyorlar” dedi.

ABD’de sustu Ankara’da coştu!

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Kuzey Suriye Federasyonu’na ziyarette bulunan ABD’nin DAİŞ’ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk’u hedef aldı. Çavuşoğlu, “McGurk, Obama yönetimi döneminde ABD’nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. McGurk’un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG’ye açıkça destek veriyor” dedi. Çavuşoğlu ayrıca Erdoğan’ın Washington ziyaretine ilişkin ‘YPG’yi vururuz’ ifademiz olumsuz karşılanmadı. YPG’nin olduğu yerde biz olmayız. YPG’ye karşı angajman kurallarını uygularız” tehdidinde bulundu.

Kürt karşıtlığı yalnızlaştırdı

Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendiren HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Trump’ın Erdoğan’la görüşmesi öncesinde YPG’ye silah yardımını onayladığını hatırlatarak, “Erdoğan’ın durumu hazmetmesi için ABD’de sırtını sıvazladılar. Erdoğan’ın temel ajandası ABD’nin YPG’ye tavrıydı. Bu konuda sonuç alamadı” dedi.

Rakka’yı Flynn engellemiş

ABD’nin eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in, Türkiye lehine lobicilik yaptığı sırada Rakka harekâtının YPG’yle başlatılmasını ertelediği öne sürüldü. Buna göre Flynn, Trump’ın seçilmesinden hemen sonra Rakka’da DAİŞ’e karşı YPG’yle yapılacak harekâtı, lobi kapsamında Türkiye’nin çıkarlarını gözeterek, ‘kimseye danışmadan’ engelledi.

HABER MERKEZİ