Bizi takip edin

Haber

Halkın direnişi sonucu kepçeler Sûr’u terketti

->

-> 46

Sûr’da yıkım kararı alınan 2 mahallede bugün sular kesilerek, mahallelere kepçe sokulmaya çalışıldı. Polis ve kepçelerin mahalleye girişini engelleyen halkın direnişi galip gelirken, Sûr halkı Pazartesi günü valiliğe yürüyecek

Amed’in Sûr ilçesinde yıkım kararı alaınan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde bu sabah sular kesildi. Sular kesildikten sonra mahalleye girmeye çalışan DİSKİ’ye ait kepçelerin önüne geçen halk, saatlerce direndi. Suların kesilmesine tepki gösteren kadınlar mahalleyi ablukaya olan polislere, “Evlerimizden çıkmıyoruz” diyerek direnişe geçti. Halkın direnişi sonucu mahalleyi terk eden kepçeler ve polisler ile birlikte sabah saatlerinde kesilen sular da bir süre sonra akmaya başladı.

Sûr halkı valiliğe yürüyecek

Mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini talep eden Sûr halkı evlerinden çıkmamakta kararlı. Mahalleye giren polis ekipleri mahalledeki halka pazartesi gününe kadar süre verirken, halk buna karşı pazartesi günü saat 10.00’da toplanarak valiliğe yürüyecek. Suların kesilmesini vicdansızlık olarak değerlendiren halk, bunlarla yılmayacaklarını söyledi.

‘Bizi ezmeden mahalleye giremezler’

Yaşananlara tepki gösteren Alipaşa Mahallesi’nde oturan Kafiye Sun,”Şunu iyi bilsinler ki evimden çıkmam. Evimi yıksalar dahi çıkmam. Bizlere güçleri yetmiyor diye suları kesmişler. İnsanların çay yapacak suları yok. Kepçe ve polisler ile girmeye çalıştılar. Bizi ezmeden mahalleye giremezler. Bugün direndik yarın gelseler yine direniriz. Pes etmeyeceğiz” dedi.

‘Direnmek var pes etmek yok’

Gerekirse kepçenin altına gireceğini ama yine de evini bırakmayacağını dile getiren Safiye Yıldız ise, “Bugün geldiler gördüler evimizi bırakmadık. Bir olacağız evimizi terk etmeyeceğiz. Sonuna kadar elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bundan sonra direnmek var pes etmek yok. Pazartesi de valiliğe yürüyeceğiz. Sur’un yıkılmasını istemeyen herkes gelsin. Bugün burası yıkılır yarın sıra diğer evlere gelir. Buna engel olsunlar” diye konuştu.

Şûjin / AMED