Bizi takip edin

Ekoloji

Üretim reformu mu?

->

-> 15

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında hazırladıkları “Üretim Reform Paketi” TBMM’ye gönderileceği açıklandı. Üzerinde bir yıldır çalışıldığı belirtilen paketle sanayi üreticisine arsa temini için zeytinlikler, meralar ve kıyılar imara açılacak. Şirketlere hizmette sınır tanımayan AKP iktidarı bu yeni adımla Türkiye coğrafyasının doğasını tamamen ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Hazırlanan tasarıda sanayi üreticisinin desteklenmesi ve mali yüklerinin azaltması amacıyla 77 maddelik ‘Üretim Reform Paketi’nde, sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payının alınmaması, arsa bedellerine bir üst limit getirilmesi, emlak vergisinin alınmaması ve yurtdışına OSB kurma imkanı gibi birçok düzenleme getiriliyor. Açıklanan pakette kent içinde kalan sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması da yer alıyor. Bakan Özlü ilk etapta 8 sanayi sitesinin, Isparta, Malatya, Düzce. Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun’dan taşınacağını açıkladı.

Bakanlık sanayi sitelerinin arsalarının satın alınmasından idari ve sosyal tesislerinin inşasına kadar tüm masraflara ilişkin kredi verebilecek. Ayrıca, Tarım Bakanlığı İl Müdürlüğü, Çevre İl Müdürlüğü, Sanayi Bakanlığı İl Müdürlüğü, Orman Su İşleri, Maliye Bakanlığı temsilcisi, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, ziraat fakültesi ve ziraat odaları temsilcisi yer alacağı “Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu” oluşturulacağı vurgulanıyor. Bu kurulunda ‘Tabiatı Koruma Kurulları’ gibi koruma bölgelerinin statülerinin değiştirilip imara açılması gibi bir işlev üstlenip nerelerin zeytinlik, nerelerin bu vasfı yitirdiği gibi kararlarla bu alanlar işgal edileceği şimdiden belli.

Bakan tarafından açıklanan bir başka düzenlemede mera alanlarına ilişkin. Paket ile sanayi endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve taşınacak sanayi siteleri için ihtiyaç duyulan alanların vasıf değişikliğinin yapılması ve bu değişiklik için ot bedeli ödenmemesi kararlaştırılmış. Köylünün ortak alanı olan ve hayvanların otlatılması amacıyla kullanılan meraların vasfı arsaya dönüştürülecek. Mevcut düzenlemede kamu yararının gerektirdiği zorunlu hallerde buna meraların vasfının değiştirilmesine izin veriliyor ve zararın tazmini amacıyla ot bedeli adı altında ödeme yapılıyordu. Düzenleme ile meralar sanayi tesisleri için yapılaşmaya açılırken ot bedeli de alınmamasına imkan verilmek isteniyor. Reform paketiyle getirilen bir diğer değişiklik ile ile kıyı ve dolgu alanlarında endüstri bölgelerinin kurulabilmesine izin verilecek. Bakan Özlü, denizlerin doldurularak ada kurulmasına da izin verileceğini ifade ediyor. HABER MERKEZİ