Bizi takip edin

Kadın

Üniversitelerde tacize karşı dayanışma

->

-> 149

Üniversitelerde artan taciz olaylarına karşı dayanışma ağı kuran kadın öğrenciler, özel güvenlik ve polislerin taciz zanlılarının sırtını sıvazladığını söylüyor.

İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) geçtiğimiz hafta Göktuğ Bozkurt adlı erkek, üniversiteli bir kadının fotoğraflarını izinsiz çekmiş, ve @hallederizonu adlı Twitter hesabı üzerinden kadın öğrencinin giydiği kıyafeti gerekçe göstererek fotoğrafları yaymıştı.

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden Melda Karaoğlu, üniveristede artan taciz ve cinsiyetçi söylemlere karşı dayanışma içinde olduklarını söyledi. Karaoğlu, “Sadece taciz değil, erkek şiddeti, tecavüz, erkek aklına karşı biz kadın dayanışmamızla set kuruyoruz” dedi. Taciz ve cinsiyetçiliğe karşı üniversitede çeşitli eylemler de düzenlediklerini ancak bu eylemleri düzenlerken özel güvenlik tarafından ‘siyasi propaganda yapmak’ gerekçesiyle önlendiklerini anlatan Karaoğlu, “Özel güvenlikler kişisel telefonlarıyla görüntülerimizi alıyor ve soruşturma açmak için kullanıyorlar. Bu şekilde bizi yıldırmaya çalışıyorlar ama hiçbir şekilde biz kadın dayanışmasından geri adım atmıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Tacizcilerin sırtı sıvazlanıyor’

Diğer bir öğrenci Nazelin Korkut da tacizlerin artması hakkında, “Biz tacize tepki göstermek için eylem yapıyoruz ama bizim karşımızda duranlar yine polisler oluyor. Polisler, özel güvenlikler ve devlet tacizcilerin sırtını sıvazladığı için tacizler yaygınlaşıyor” dedi. Emek Köroğlu adlı öğrenci ise, erkek öğrencilerin kendi aralarında tacizi meşrulaştıran yorumlar yaptığını kadınların buna tepki vermemesi durumunda tacizlerin daha da artacağını ifade etti. Köroğlu, “Sen şort giydin, sen etek giydin’ gibi gerekçelerle saldırılar artacak. Biz bunların kesinlikle karşısında durmak zorundayız. Kesinlikle dayanışma içerisinde olmak zorundayız. Ben bu sorunların dayanışma ile önünde geçilebileceğine düşünüyorum” yorumunu yaptı.

Rojda Oğuz/İstanbul-Şûjin