Bizi takip edin

Dünya

Trump’ın koltuğu tehlikede mi?

->

-> 10

Trump’ın kovduğu FBI Başkanı Comey’in tutanaklarında Trump’ın Flynn dosyasının kapatılmasını istediği öne sürülüyor. ABD kamuoyu, Rusya’yla ilişkileri ve yeni tutanaklar nedeniyle Trump’ın koltuğunu tartışıyor

ABD’de seçimlere Rusya’nın müdahale ettiği iddiası ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetim ekibinin Rusya ile seçim esnasında gizli görüşme yaptığının ortaya çıkmasıyla başlayan siyasi kriz derinleşerek sürüyor. ABD Başkanı Trump’ın “Rusya soruşturması” iddiasıyla görevden aldığı FBI Başkanı James Comey’nin Oval Ofis’teki bir toplantının ardından tuttuğu tutanaklar, ABD siyasetinin merkezine oturdu. Comey tutanaklarında, “Trump, Rusya’yla bağlantıları nedeniyle hakkında soruşturma açılan eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn dosyasının kapatılmasını istedi” diyor.

Comey tutanakları

ABD siyasetindeki son kriz Trump’ın kovduğu FBI Başkanı James Comey’nin tutanakları. ABD basınında yer alan iddiaya göre titiz tutanak alışkanlığıyla bilinen Comey’nin tutanaklarında Trump’un Flynn dosyasının kapatılmasını istediği belirtiliyor. Söz konusu iddiaların doğru alması durumunda Trump’ın başkanlık koltuğundan edilebileceği de ABD kamuoyunda tartışılıyor.

Görevden azil tartışması

Geçen yıl Hillary Clinton’ın e-postalarını soruşturarak Demokratlardan çok sert eleştiriler alan Comey eğer Kongre’deki yeminli ifadesinde Trump’ın Flynn dosyasının kapatılması için baskı yaptığını söylerse, bu sözlerinin ciddi ağırlığı olacak. Rusya-Trump ilişkisi kendi partisi Cumhuriyetçilerin de tepkisini çekiyor. Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Trump’ın Rusya bağlantıları iddiaları için “Watergate skandalı kadar büyük birt olay” benzetmesini yaptı.

Gazetecileri tutukla

New York Times gazetesinin haberine göre, yönetiminin ilk günlerindeki karmaşaya dair sızdırma haberlerden bunalan Trump, Comey’den ‘gazetecileri gizli bilgileri yayınladıkları gerekçesiyle hapse atmayı düşünmesini’ da istedi. Bu talep de, Comey’nin kovulmadan önce Trump’la yaptığı görüşmelere dair tutanaklarının ortaya çıkmasıyla ifşa oldu. Öte yandan Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la paylaştığı ve kabin yasağına neden olan istihbarat bilgisinin İsraillilerden geldiği iddia edildi. ABD’de Trump’la ilgili tartışmalardan biri de Lavrov’la gizli bir istihbaratı paylaşması.

WASHİNGTON