Bizi takip edin

Köşe yazarları

‘Seyirci kalma, unutursam hatırlat’

->

-> 54

Yazının başlığı Amed Şehir Tiyatrosu’nun bugün başlayacak olan 5’inci Amed Tiyatro Festivali’nin bu yılki sloganı.

Buradaki hatırlatma; hani söz arasında herkesin bildiği bir şeye dikkat çekme anlamındaki ‘telmih’ten öte bir durum olsa gerek.

Bölgedeki belediyelere kayyım -aslında kıyım demek gerekir- atandığında ilk uygulama kültür-sanat çalışmalarını engellemek oldu. Keyfi uygulamalarla yönetmelikler değiştirildi, tiyatro ve kültür çalışanlarının sözleşmeleri feshedildi. İnsanlar işten çıkarıldı.

Kayyım atanan Diyarbakır merkez, Silvan, Mardin merkez, Nusaybin, Kızıltepe, Dargeçit, Mazıdağı, Batman merkez, Şırnak merkez, Cizre, Silopi, İdil, Hakkari merkez ve Yüksekova olmak üzere 14 il merkezi ve ilçeyi kapsayan yerlerde birçok kültür sanat merkezi artık sanat üretemez hale geldi, birçok sanatçının ise sözleşmesi iptal edildi.

Araştırmalara göre; bölgedeki 14 kentte OHAL döneminde, 21 kültür sanat merkezi kapatıldı veya tüm çalışanları işten çıkarıldığı için fiilen kapandı. 288 sanatçı, kültür emekçisi ve eğitmen işinden oldu. Kapatılan merkezlerde eğitim alan 3 bin 366 öğrencinin bu imkanları elinden alındı. 21 festival iptal edildi. 220 sergi, eğitim, film gösterimi ve tiyatro gibi etkinlik iptal oldu.

***

Birçok yerde olduğu gibi, Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, “Belediye onların olabilir ama sokaklar bizim” diyerek kendi imkanlarıyla Diyar Galeria İş Merkezi’nde kurdukları Özel Amed Şehir Tiyatrosu’nda tiyatro yapmaya devam etme kararı aldılar.

İşte şimdi de Özel Amed Şehir Tiyatrosu; bölge belediyelere kayyım atanmasına ve tüm maddi olanaksızlığa karşın kendi imkanlarına dayanarak tamamen özgücü ve özveriye dayalı olarak beş yıldır devam eden ve Türkiye’nin değişik şehirlerinden tiyatroların misafir edildiği tiyatro festivalinin 5’incisini gerçekleştiriyor.

Tertip komitesinin açıklamasına göre gerçekleşecek festivalin maddi bir desteği olmadığı içinTürkiye’nin değişik şehirlerinden ve yurtdışından gelecek tiyatro grupları, kendi olanaklarıyla Diyarbakır’a gelecek. Festivale katılacak tiyatrocuları otellerde ağırlamak gibi bir imkan olmadığı için de evlerde misafir edilecek.

Festival oyunları Amed Şehir Tiyatrosu sahnesinin yanı sıra Du Çem Sanatevi ve Pale Huner’de sahnelenecek.

Tiyatro festivalinde sadece oyunlar sahnelenmeyecek. Amed Şehir Tiyatrosu’nda Metro Grphy Fotoğraf Sergisi de açılacak. Yine Amed Şehir Tiyatrosu’nda İnönü Bayramoğlu’nun söyleşisi de gerçekleşecek. Festivalin son gününde ise Du Çem Sanatevi’nde Barışa Ezgiler’in konseri var.

***

Bugün Melchior Lengylel’in yazdığı, Ruknettin Gün’ün yönettiği Amed Şehir Tiyatrosu’nun oynadığı Bûn An Jî Nebûn oyunuyla başlayacak olan festivalde, MetroGraphy’nin “Irak’ta Neler Oluyor” fotoğraf sergisi açılacak.

Festivalde; Kadıköy Theatron’un “Yoruyorsunuz Bizi.. Aferin Size”, Batman Şehir Tiyatrosu’nun “Şequam”, Teatra Jiyana Nû’nun “Qayde û Îstîsna”, Seyyar Sahne’nin “Sevgili Arsız Ölüm”, Mezopotamya Dans’ın “4 Kapı 40 Makam”, Yeni Kapı Tiyatrosu’nun “Barış”, BGST’nin “Bir Kadın Uyanıyor”, Texte Reş Tiyatro Topluluğu’nun “Derwêşê Evdî” ve Viyan adlı kadın oyunu, Teatra Nujen’in “Mala Bernarda Alba (Bernarda Alba’nın Evi)” , Amed Şehir Tiyatrosu’nun Qirix, Av û Ar ve Özcan Ateş’in oynadığı “Dawiya Dawî” adlı stand-up gösterisi ile Nupelda Tiyatro Topluluğu’nun “Mala Dînan (Deliler Evi)” Teatra Yekta Hêvî’nin “Heftheşta Du Kesan (İki Kişilik Hırgür) adlı oyunlar sahnelenecek. Festival “Barışa Ezgiler” adlı müzik grubunun vereceği konserle sona erecek.

Bu emeği selamlayalım… Onları yalnız bırakmayalım.