Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Saldırganlardan AKP itirafı

->

-> 8

HDP binalarına dönük saldırılarda 18 Aralık 2016’da HDP Ümraniye ilçe binasına dönük ırkçı gruplar tarafından gerçekleştirilen ve polis Numan Şerif Tatlı’nın düşerek yaşamını yitirdiği saldırıya dair açılan davanın ilk duruşması İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savunmasında AKP üyesi olduğunu söyleyen Sanık Emsal Yıldırım, 200 kişilik bir grup olarak HDP İlçe binasına girdiklerini belirterek, sonrasında polislerin kendilerini aşağıya indirdiğini belirtti. Yıldırım, polislerin kendilerini binadan indirmesi ardından başka bir binadan HDP İlçe binasına çıktıklarını ve Türk bayrağı astıklarını dile getirdi.

Aşağıda önlem alınmıştı

Sanık Onurcan Kozak ise, girdikleri HDP İlçe binasını yakmak istediklerini ve bina içerisinde küçük çaplı yangın çıktığını dile getirdi. Kozak, savunmasında ikinci defa HDP binasını yaktıklarını dile getirerek, “Bu kez yan binanın çatısında tiner gördük. Tiner döküp ateşledik. Daha sonra binadan çıktık. Aşağıda gerekli tedbirler alınmıştı. Yan binalara sıçrama ihtimali yoktu” dedi.

Müşteki müdafileri olan ÖHP’li avukatlar ise söz alarak, olayın siyasi nedenlerle işlenmiş örgütlü suçlar kapsamında olduğunu dile getirerek, davanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini tve sanıkların tutuklanmasını talep etti. Savunmalar ardından karar veren mahkeme, avukatların taleplerini reddederek, duruşmayı 26 Eylül’e erteledi.

İSTANBUL / dihaber