Bizi takip edin

Politika

OHAL oyalama komisyonu kuruldu!

->

-> 8

685 sayılı KHK ile kurulan ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun üyeleri belli oldu. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş’in başkan yapıldığı komisyon, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Hakim Esat Işık, Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç, Mülkiye Baş Müfettişi Hasan Işıldak, MEB Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ve Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu’ndan oluşacak. 15 Temmuz sonrasındaki büyük kıyım kapsamında görevinden ihraç edilen 130 binden fazla asker, polis, memur ve diğer kamu görevlisinin itirazlarını değerlendirecek olan komisyon, meslekten çıkarma, kamuyla ilişik kesme, okulla ilişik kesme, yayın organlarının kapatılması, rütbe alınmasını inceleyecek.

AİHM’nin önünü tıkamak için

Ancak hukukçular, söz konusu komisyonun herhangi bir hukuki zemini olmadığı ve aslında bir oyalama aracı olduğu görüşünde. Daha konunun tartışıldığı günlerde konuşan Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden ihraç edilen akademisyenler Nilgün Toker ve Serdar Tekin, “Adım atılsa dahi fayda sağlamaz. Komisyon keyfi çalışacak ve biat edenler ödüllendirilecek” demişlerdi. Hakkında hiçbir hüküm verilmemiş, hatta dava bile açılmamış olduğu halde sadece ihbarlar ve keyfi değerlendirmelerle işten atılan on binlerce insanın kurulan komisyon aracılığıyla adil bir uygulamaya tabi tutulması ise çok zor.

‘Temiz kağıdı’ görevi görecek

Kurulacak komisyonun “temiz kağıdı” görevi göreceği de belirtilirken, yine “Hukuksal tüm prosedürler iptal ediliyor ve her şey hükümet tarafından atanan bir grup insanın tasarrufuna bırakılıyor. Keyfi bir bağışlama, cezalandırma, ödüllendirme sistemi söz konusu” değerlendirmesi de yapılıyor. İhraç edilen akademisyenlerden Serdar Tekin, “AİHM’yi kandırmaya, pazarlık etmeye yarıyor” ifadelerini kullandı.

12 yılda anca biter!

Peki OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu nasıl çalışacak? 7 kişiden oluşan OHAL komisyonu 100 binin üzerinde dosyayı inceleyecek. Söz konusu üyeler her dosya için 15 dakika tartışsa, komisyon günde 8 saat çalışsa bir saatte 4 dosyaya bakmaları gerekecek. Bir günde (8 saatte) ise 32 dosyaya bakacak. Beş gün içinde bitirmeleri gereken dosya sayısı ise 160. Bu çalışma temposuyla komisyonun bir yılda (52 hafta) 8 bin 320 dosyayı incelemesi gerekiyor. 100 bin dosya için ise bu süre 12 yıla çıkıyor.

HABER MERKEZİ