Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Nöbeti devralan Halavut: Kitleselleşebilirsek sonuç alırız

->

-> 35

Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amacıyla başlatılan ‘Dayanışma Nöbeti’ni 14’üncü gününde akademisyen Hazal Halavut devraldı. Halavut, ‘Kitleselleşebilirsek sonuç alırız’ dedi

Hazal_halavutKanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevine destek vermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Kalkedon Meydanı’ndaki “Dayanışma Nöbeti” 14’üncü gününde devam ediyor. “Nuriye ve Semih işe iade edilsin”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz” pankartlarının açıldığı eylemde Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Hazal Halavut nöbeti devraldı. Halavut, yaptığı açıklamada sembolik eylemlerinin amacının sağlık durumları kötüleşmekte olan Gülmen ve Özakça’ya destek olduğunu söyledi.

‘Kitleselleşebilirsek sonuç alırız’

Hükümetin duyarsızlığına dikkat çeken Halavut, “Hükümetten bu konuda en ufak bir duyarlılık veya bir ses çıkmış değil. Biz bu eylemleri kitleselleştirebilirsek, biz bu eylemleri hükümete baskı aracına dönüştürürsek belki bir sonuç alırız” dedi.

‘Oğlundan geriye kalanı kargo ile teslim edileceği söylendi’

Çocuğunun cenazesini almak için Dersim’de açlık grevinde olan Kemal Gün’ün durumuna da dikkat çeken Halavut, “Oğlunun kemiklerinin kendisine verileceği söylense de kemiklerden geriye kalanların bir kargo aracıyla kendisini teslim edilebileceği söylendi. Kemal Gün de buna tepki olarak eylemine devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL