Bizi takip edin

Kadın

Kadın Gazeteciler Platformu bir mücadele alanı

->

-> 16

Amed’de bulunan kadın gazeteciler, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde ilan edilen Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun ‘kadın haberciliğini geliştirmek ve dayanışmayı büyütmek’ için önemli olduğu vurguladı

Evrensel Muhabiri Serpil Berk, OHAL ve çıkarılan KHK’ler ile gazetecilerin zapturapt altına alınmak istendiğini, bu süreçte birçok haber ajansı, TV, gazete ve dergilerin de kapatıldığını anımsattı. Bölgede ise gazeteciliğin katbekat zor olduğunu söyleyen Berk, yaşanan tüm baskılara rağmen Mezopotamya Kadın Platformu’nun kurulmasını değerli bulduğunu söyledi. Berk, “Platformu bir mücadele alanı olarak görüyorum. Platform aynı zamanda kadın gazetecilerin biat etmeyeceğini gösteren bir çıkış yaptı” diye konuştu. Türkiye’de kadın gazeteci olmanın zor olduğunun altını çizen Berk, platform ile kadın gazetecilerin dayanışma içinde olabileceğini ifade etti. Berk, “Her gün bir kadın gazetecinin gözaltına alınıp tutuklandığı bir ülkeden bahsediyorsak, kendimizi örgütleyebileceğimiz bu platform önemli ve kilit bir noktada duruyor” dedi.

Platformu güçlendirmeli

Gazeteci Hatice Kamer ise, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde platformun ilan edilmesinin önemli olduğunu söyleyerek, “Haber yazdığı için 150’yi aşkın gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de kadın gazetecilerin bu platform çatısı altında bir araya geliyor olması heyecan vericidir” yorumunu yaptı. Türkiye’de kadın odaklı haberciliği yapan, ilk ve tek olan Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) KHK ile kapatıldığını hatırlatan Kamer, platformun JINHA’nın ikinci bir adımı olarak gördüğünü söyledi.

Kamer, şöyle konuştu: “Muhtemelen tüm dillerde haber yapan kadın gazetecileri kapsayacak. Özelikle kadın haberciliği anlayışını geliştirmek açısından önemli bir yerde duruyor. Umarım çalışmalarını geliştirerek, birçok kesime hitap edecek bir platform olur. Özelikle son 2 yıldır gazeteciler olarak çalışamıyoruz. Kadın olmaktan kaynaklı da şiddet ve eril dille karşılaşıyoruz. Baskılar ile kadınları sahadan uzaklaştıran bir politika söz konusu. Bu nedenle platformu güçlendirmek gerekir.”

Ortaklaşmaya vesile olacak

NRT TV’nin Muhabiri Sevda Kaplan da, özellikle kadınların medya sektöründen uzaklaştırılmaya çalışıldığını, bu süreçte platformun önem teşkil ettiğini vurguladı. Kaplan, medya kurumlarının kapatılmasıyla birlikte birçok kadının işsiz kaldığını, platformun kurulmasıyla kadınların bu alanı boş bırakmayacaklarını, gidip evde oturmayacaklarının göstergesi olduğunu aktardı. Kaplan, platformla kadın gazetecilerin daha çok ortaklaşıp kadın haberciliğini geliştireceğini sözlerine ekledi.

AMED/dihaber