Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Kaç kez uyanır insan?

->

-> 9

Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen 5’nci Amed Tiyatro Festivali’nde Sevilay Saral’ın gerçek bir hayat hikayesine dayanarak yazdığı ‘Bir Kadın Uyanıyor’ seyirciden büyük ilgi gördü.

5. Amed Tiyatro Festivali gösterimlerle devam ediyor. Festival bünyesinde “Bir Kadın Uyanıyor” adlı oyun ve “4 Kapı 40 Makam” dans gösterisi sahnelendi. Hakikat arayışını konu alan modern dans figür ve ritimlerini içiren ‘4 Kapı 40 Makam’ dans gösterisi ilgi ile izlendi.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) tarafından sahnelenen “Bir Kadın Uyanıyor” isimli tek kişilik kadın oyunu ise büyük ilgi gördü. Gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak Sevilay Saral tarafından yazılan ve Aysel Yıldırım’ın oynadığı, Bir Kadın Uyanıyor adlı oyun, bir kadının ilk gençliğinden, evlilik hayatına, eşi ve çocukları ile ilişkisinden boşanma ve kendi ayakları üzerinde durma süreçlerine kadar, kadın sorunlarına odaklı bir yaklaşıma sahip. Hem mizahi hem de dramatik bir üslupla bir kadının hayatına ayna tutan Bir Kadın Uyanıyor, kadının toplum ve aile içinde karşılaştığı sorunları açık bir dille tartışıyor.

Bir kadın uyarıyor

Feminist tiyatronun önemli örneklerinden olan oyunun en büyük özelliği, dekoru, kostümü, müziği, ışığı, efekti, görüntüsüne kadar tamamıyla kadın emeği ile oluşturuluyor. Oyunda, bir kadın ilk kez dansa kalkıyor, ikincisini reddediyor, yirmi üçünde evleniyor, cinci hocaya gidiyor, büyü yapıyor, jinekolojik muayeneden geçiyor, aldanıyor, intikam yemini ediyor…Bir kadın kumpas kuruyor, adam tutuyor, çocukları alıp evi terk ediyor, zar zor iş buluyor, ev kuruyor, ödül alıp tatile gidiyor, dava açıyor, savunuyor, kırkında boşanıyor… Bir kadın uyanıyor ve soruyor: “Hayatı boyunca kaç kez uyanır insan?”

AMED / ŞÛJIN