Bizi takip edin

Dünya

‘İstikamet sol’ bildirgesi

->

-> 11

İngiltere’de Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi seçim bildirgesini açıkladı. Programda demiryollarının ve su şirketlerinin kamulaştırılması, üniversite harçlarının kaldırılması, ücretsiz çocuk bakımı hizmetleri ve vergi reformu var

İngiltere’de Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi seçim bildirgesini açıkladı. Programda demiryollarının ve su şirketlerinin kamulaştırılması, üniversite harçlarının kaldırılması, ücretsiz çocuk bakımı hizmetlerinin yaygınlaştırılması, uygun fiyatlı yeni evlerin inşası gibi vaadler bulunuyor.

Corbyn bildirgede yeni sosyal politikalar ve kamusal hizmetlere destek için 48.6 milyar Sterlin harcanması savunuluyor. Beyannameye göre bütün bu projelerin giderleri ise yeni getirilecek vergi sistemi üzerinden elde edilecek gelirle karşılanacak. Programa göre şirketlerin ödedikleri vergilerde artışa gidilecek, vergi kaçırmanın önüne geçilecek ve yılda 80 bin Sterlin’den yüksek gelir elde edenlere daha yüksek vergiler getirilecek. Manifestoda İngiliz halkının yüzde 95’inin daha fazla vergi ödemeyeceği sadece yüzde 5’lik çok zengin kesimden daha fazla vergi alınacağı belirtiliyor. İşçi Partisi beyannameyi ‘azınlık değil çoğunluk için’ adıyla kamuoyuna sundu.

İngiliz gazeteleri beyannameyi bugün manşetlerine taşıdı ve sayfalarında programla ilgili birçok analize yer verdi.

Haber ve yorumların ortak noktası ise seçim beyannamesinin İşçi Partisi’nin son yıllarındaki en sol çıkışlarından biri olması oldu. İngiltere’de seçimler 8 Haziran’da yapılacak.

LONDRA