Bizi takip edin

Kadın

HDP’li kadınlar: Tehlikenin farkındayız, her alanda irademize sahip çıkacağız

->

-> 22

İktidarın kadınlara yönelik her alanda artan saldırıları üzerine HDP Amed Kadın Meclisi basın toplantısı yaptı. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınları ortaklaştırdığını ifade eden HDP’li kadınlar, ‘Tehlikenin farkındayız, her alanda irademize sahip çıkacağız’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Kadın Meclisi kadınlara yönelik artarak devam eden saldırılara ilişkin HDP İl binasında basın toplantısı düzenledi. “Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” pankartının açıldığı toplantıda açıklamayı HDP Amed İl Eşbaşkanı Gülşen Özer okudu. 8 Mart, Newroz ve referandumda Türkiye ve bölgedeki kadınların güçlü bir irade ortaya koyduğunu kaydeden Özer, toplumsal muhalefetin önünü açtıklarını vurguladı.

AKP tüm gücüyle kadına saldırıyor

Sokağın gücünü kadınların direnişiyle bir kez daha hatırlattığını dile getiren Özer, “Bizi yok sayanlara, dosta düşmana biz varız, buradayız, göz ardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz. Toplumda ve yaşamda söz sahibiyiz, bize rağmen karar alamaz, siyaset yapamazsınız dedik. Erkek zorbalığının ve şiddetin en muktedir, kurumlaşmış hali olan AKP’nin kadın emeğine, siyasetine, kimliğine, bedenine, varlığına, tarihine, belleğine, örgütlülüğüne ve özgürlüğüne bütün gücüyle saldırıyor. Bununla kadını köleleştirme hamlesiyle erkeklik politikasını hakim kılmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Yüksekdağ’ın mücadelesi kadınları ortaklaştırdı

Tehdit ve tehlikenin farkında olduklarını söyleyen Özer, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ şahsında kadın vekillerin siyasetten men edilmesine yönelik saldırıları hatırlattı. Yüksekdağ’ın Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınların arasındaki bağı güçlendirdiğini ifade eden Özer, “Figen Yüksekdağ HDP’ye ve kadın politikasına verdiği emekle, yoğun saldırılar altında direngen ve dik duruşuyla, bulunduğu her alanda erkek egemenliğine karşı verdiği mücadele, çevresine yaydığı coşku ve cesaretle, Rojava Kadın Devrimi’ne hiç ikirciksiz verdiği destekle hepimizin dostu ve yoldaşı olmuştur. Türkiyeli bir devrimci, sosyalist kadın olarak verdiği emekle Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağları güçlendirmiştir” dedi.

‘Her alanda irademize sahip çıkacağız’

Mücadelelerinin ortak değerde olduğunu söyleyen Özer, “Vekillerimizi il, ilçe ve belediye eşbaşkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz. Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” diye konuştu.

DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça da, kadınların varlığının yok edilmek istendiğine işaret ederek, buna karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

AMED