Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Gazetede çıkan fotoğraf gerekçesiyle cezası bir yıl uzatıldı

->

-> 69

Tahliyesine 5 ay kalan Ramazan Toğurlu isimli tutsağın cezası, kaldığı koğuşta Özgür Gündem gazetesinde çıkan Murat Karayılan fotoğrafı bulunduğu gerekçesiyle, bir uzatıldı

Cezaevlerinde uygulanan disiplin cezaları, mahkemelerde verilen hüküm cezalarını geride bıraktı. 7 yıldır Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan MEYA-DER Silopiya yöneticisi Ramazan Toğurlu (56) aldığı 15 günlük disiplin czası nedeniyle 1 yıl daha cezaevinde kalacak. 8 Kasım 2016’da koğuşta yapılan aramada Özgür Gündem gazetesinden koparılan Murat Karayılan’ın fotoğrafının bir dolapta asılı bulunması gerekçesiyle aynı koğuşta kalan 16 tutsağa “kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak eylemi” gerekçesiyle 15 günlük disiplin cezası verildi. Tutsakların cezaya itirazı üzerine Şırnak Cezaevi İnfaz Hakimliği 05 Aralık 2016 tarihinde başka cezaevlerine gönderilen tutsakların ifadesini Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden aldı.

Savunma yapmaları engellendi

Hakimlik, okuma-yazmayı cezaevinde öğrenen Toğurlu’nun da aralarında bulunduğu 16 tutusağın anadilde savunma talebini “meramlarını anlatacak kadar Türkçe bildikleri” gerekçesiyle engelledi. Bunun üzerine kararın iptali için üst mahkemeye başvuran tutsakların itirazı ise Şırnak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

AYM’ye başvuru yapıldı

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Toğurlu’ya kesinleşen kararı 10 Şubat 2017 tarihinde tebliğ edildi. Toğurlu’nun oğlu ve avukatı Haşim Toğurlu, üst mahkemenin kesinleşen kararından sonra Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Başvuru dilekçesinde kararın “güncel, kişisel ve temel haklardan olan özgürlük hakkının kısıtlanması” olarak değerlendiren Toğurlu, kararın yasaya ve hukuka aykırı olduğunu belirterek disiplin cezasının kaldırılmasını istedi.

ŞIRNEX / dihaber