Bizi takip edin

Ekoloji

Dünya’nın çimento cenneti Türkiye!

->

-> 12

Çimento üretimi için kömür ve tehlikeli-zehirli atıkların kullanımı sonucunda açığa çıkan tozlar, partikül maddeler, ağır metaller (bakır, krom, çinko, nikel, antimon, kurşun, cıva, kadmiyum, arsenik vb.) zehirli gazlar (kükürtdioksit, azotoksitler, karbonmonoksit, karbondioksit, uçucu organik bileşikler) yaşam alanlarına, topraklara, havaya ve sulara karışmakta.

Çimento sektörünün küresel boyutta faaliyet gösteren oyuncularının katılacağı “Intercem Uluslararası Çimento Konferansı” 15 – 17 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Intercem tarafından düzenlenen, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin sponsorluğuyla gerçekleşen konferansa çimento sektörünün üretim, taşıma ve finans ayaklarında faaliyet gösteren 300 küresel şirket katılıyor. Intercem Başkanı Shelbourne, “Türkiye, dünyanın en büyük ve en önemli çimento üreticilerinden. Bu yüzden konferansı Türkiye’de yapmak için ısrarcı olduk” sözleriyle Türkiye’nin bir üretim üssü olduğuna dikkat çekti. TİM Sektörler Konseyi Çimento ve Toprak Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Özinönü yaptığı konuşmada, “Bu yıl 2016’ya göre ihracatımızı yüzde 10 artırarak 13 milyon tona ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi. Özinönü, Türkiye’nin dünyanın birçok ülkesine çimento ihraç ettiğini belirterek, özellikle Afrika’ya, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Angola gibi Afrika’nın batısındaki ülkelere ciddi çimento ihracatı olduğunu söyledi. Özinönü, Suriye’ye halihazırda yıllık 1,7 milyon ton çimento ihraç edildiğini kaydederek, “Suriye’de durum yatışırsa 7 milyon tona çıkar bu rakam. Libya’da da 1,7 milyon tona kadar yükselmişti ihracatımız. Şimdi 600 bin tona kadar geriledi. İç karışıklık biterse 2,5-3 milyon tona çıkar. Yani sadece bu iki ülkede durum yatışırsa 10 milyon ton çimento ihraç ederiz” ifadelerini kullandı. Konferansa katılanlar arasında Avrupa, ABD, Çin ve Meksika’dan uluslararası şirketler var.

Çimento üretimi kirli sanayidir!

Çimento fabrikalarında, filtrasyon sisteminin çalıştırılması çok pahalı olduğu için işletmeler genelde filtrasyon sistemini ya hiç çalıştırmamakta veya yarı zamanlı olarak sadece gündüzleri çalıştırmaktadır. Çimento fabrikalarında çimento üretimi için kömür ve tehlikeli-zehirli atıkların kullanımı sonucunda açığa çıkan tozlar, partikül maddeler, ağır metaller (Bakır,Krom, Çinko, Nikel, Antimon, Kurşun, Cıva, Kadmiyum, Arsenik,vb.) zehirli Gazlar (Kükürt dioksit, azot oksitler, karbon monoksit , karbon dioksit, uçucu organik bileşikler) yaşam alanlarına, topraklara, havaya ve sulara karışmakta. Geçtiğimiz yıllarda çıkan yönetmeliklerle çimento fabrikalarında ‘tehlikeli-tehlikesiz’ tüm atıkların yakılması sağlandı. Bu yolla çimento fabrikaları kömürün yanında yaşamsal olarak daha tehlikeli olan bu atıkları üste para alarak yakmaktadır. Nükleer Santraller, Termik Santraller, Çimento Fabrikaları kirli teknolojiler olarak tanımlanmaktadır. Üretim yaptıkları alanlara geri dönülmez biçimde zararlar vermektedirler. Özellikle Avrupalı birçok çimento üreticisi firma ülkelerinde ortaya çıkan çevre maliyetleri nedeniyle fabrikalarını Türkiye’ye taşımışlardır. Türkiye çimento üretiminde Avrupa 1’incisi olması Türkiye’nin bir çöplük olarak değerlendirildiğinin bir göstergesidir.

HABER MERKEZİ