Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Arjen Ari ödülü Narin Yükler’e verildi

->

-> 32

Kürt Şair Arjen Arî anısına verilen ödüle bu yıl Narin Yükler layık görüldü. Onursal ödülü ise Barış Akademisyenleri adına Esra Mungan aldı. Kürt Şair Arjen Arî’nin ailesi, Evrensel Basım ve Lis Yayın Evi tarafından organize edilen 4. Arjen Arî Şiir Ödülü, Eğitim Sen Amed 1 Nolu Şube’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törene Arî’nin annesi Vesile Arî, kardeşleri Nejla Arî ile Nesrin Arî, Barış için Akademisyenlerden Prof. Dr. Esra Mungan, Şair-Yazar İlhami Sidar, Evrensel Kültür Dergisi yazarı Hakki Zariç ile sanatseverler katıldı. Törende Arjen Arî’nin şiirlerinden derlenen sinevizyon gösterimin ardından ödül törenine geçildi.
Bu yılki Arjen Arî Şiir Ödülü’ne Re u Rec (Yol ve İz) şiir dosyasıyla Şair Narin Yükler layık görüldü. Güvenlik nedeniyle ülkeye giriş yapamayan Narin Yükler’in ödülü Kürt Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Reşo Ronahi tarafından Şair İlhami Sidar’a verildi. Onursal ödülü ise Barış Akademisyenleri adına Esra Mungan aldı.

Dilimize sahip çıkalım

Ödül töreninde konuşan Nejla Arî, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramını kutlayarak Arjen Ari’nin ‘Hevi’ şiirinden dizeler okudu. Nejla Arî, Kürt dili üzerinde baskıların sürdüğüne dikkat çekerek, “Kürtçe kitapları kaldırabilirler, dilimizi yok sayabilirler ama Kürtçe konuşmamızı engelleyemezler. Bu yüzen Kürtçemize sahip çıkmalıyız” dedi.
Narin Yükler’in adına ödülü alan Şair İlhami Sidar ise Narin’in gönderdiği mektubu okudu.

Baış için mücadele

Esra Mungan da konuşmasına Kürtçe selam vererek başladı. Kürt Dili Bayramı’nı kutlayan Esra, “Bütün baskılara rağmen bu dil ayakta kalmayı ve direnmeyi bildi. Ve bu coğrafyada yok edilmeye çalışılan bu dilde edebiyat üretiliyor. Bu da gösteriyor ki Kürtçe yok olmayacak tam tersine daha da gelişecektir. Benim hayalim bizler anadili Kürtçe olmayanlarında Arjen Arî’nin şiirlerini okuduğunda anadilimiz Kürtçe gibi hissedelim istiyorum. Bunun için de çok mücadele etmemiz gerekir. Bu ödülü Barış Akademisyenlere de verildiği için apayrı bir değeri var. Bizler barış için sadece Fırat’ın doğusunda değil batısında da barış için mücadele etmeliyiz” diye konuştu. Esra, başlangıçta olduğu gibi veda konuşmasını da Kürtçe yaptı. AMED