Bizi takip edin

Politika

ELDE VAR VİRGÜL

->

-> 12

Büyük şatafatla ve noktalama işaretleri edebiyatıyla başlayan Erdoğan’ın ABD seferi, Trump’la yapılan 20 dakikalık görüşmeden sonra somut bir sonuç yaratmadan bitti. 17 Mayıs sabahı itibarıyla değişen bir şey yok; Kürt düşmanlığıyla hiçbir bir yere varılamıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın YPG’ye ABD’nin resmi silah yardımı, PKK ve Kürtlere karşı yeni savaş konseptinin ana gündem olduğu ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi önceki gün Beyaz Saray’da gerçekleşti. Erdoğan’ın tarihi olarak nitelendirdiği görüşme, kısalığıyla da tarihi nitelikteydi. Zira görüşme 20 dakika kadar sürdü. Erdoğan ve Trump daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Trump’tan Kore vurgusu

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la basın karşısına geçerek kısa bir açıklama yaptı. Kore savaşına ve Sovyetler dönemindeki Türkiye’nin rolüne vurgu yapan Trump, “Suriye’de şiddetin azaltılması ve barışın önünün açılmasına destek veriyoruz. Erdoğan ile ticaretin güçlendirilmesini konusunda görüştük. Askeri ekipman siparişi verilmişti ve bunun hızlı bir şekilde teslimatını sağlayacağız” dedi. PKK’ye karşı Türkiye’ye desteklerinin süreceğini de söyledi.

Erdoğan’ın derdi Kürtler

Erdoğan’ın ana gündemi ise Kürt karşıtlığı oldu. Erdoğan, “Doğrusu ben bu ziyaretin tarihi bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Ekonomi, yatırım, enerji ve savunma sanayi alanlarında işbirliğimizi artırma konusunda hemfikiriz. Bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap alınması uygun değildir. Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inançlarını değiştirmeye yönelik çalışanlara da izin vermemeliyiz” dedi.

Çeviride de anlaşma yok!

Görüşmeyi yorumlayan siyasi gözlemciler, Trump’ın YPG konusunda Erdoğan’ın beklentisini karşılayacak tek söz etmediğine dikkat çekti. Gözlemciler, “İki lider anlaşamamakta anlaştı” yorumunda bulundu. Görüşmede dikkat çeken bir diğer detay ise çeviri konusu oldu. Çeviride Erdoğan’ın YPG-PYD için kullandığı “terör örgütü” ifadesi İngilizce çeviride yer almadı. Yine Erdoğan’ın “muhatap alınması” sözleri ise “düşünülmesi” şeklinde çevrildi. Basın toplantısında Erdoğan’ın Trump’a abartılı övgüleri ise ABD basınında alay konusu oldu.

Bharara’dan mesaj

Gündemin önemli başlıklarından olan ABD’de tutuklu işveren Reza Zarrab’ı tutuklatan ve hakkında yazdığı iddianame ile 75 yıla kadar hapsini isteyen New York Güney Bölge eski Federal Savcısı Preet Bharara, Erdoğan-Trump görüşmesi konusunda bir mesaj paylaştı. Bharara, Twitter adresinden Erdoğan ile Trump’ın görüşmesine ilişkin CNN’in haberini, “Umarım bu görüşme kayda alınıyordur” mesajıyla paylaştı.

Erdoğan Beyaz Saray’da ABD heyeti Rojava’da!

Trump’ın özel temsilcisinin de aralarında bulunduğu ABD’li heyet, dünden bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Muhatap almayın” dediği Rojava’da bir dizi temaslarda bulunuyor. Trump’ın DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyondaki temsilcisi Brett McGurk ile ABD Dışişleri Bakanlığından yetkili isimlerle birlikte havayoluyla Rojava’ya geçti. McGurk’un ilk durağı Eyn Îsa kasabası oldu. ABD heyeti ilk önce Rakka Sivil Meclisi yetkilileriyle görüştü. ABD heyeti QSD ve YPG’li komutanlarla da görüştü.

Korumalardan halka saldırı

Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretini protesto eden bir grup Kürt, Erdoğan’ın korumalarının linç girişimine maruz kaldı. Saldırıda 9 kişi yaralandı. Yaralılardan durumu ciddi olan 2 kişi olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılırken, diğerleri çevredeki yerel hastaneye götürüldü. Erdoğan’ın korumalarını uzaklaştırma konusunda yetersiz kalan Amerikan polisi, zaman zaman korumaları copladı. Yere düşen kadınları ve erkekleri yumruklayan ve tekmeleyen korumalara sert tepki gösteren polis, takviye ekip istedi.

HABER MERKEZİ