Bizi takip edin

Politika

Almanya uyardı: Tahammülümüz kalmadı

->

-> 6

Daha önce ‘casus imamlar’ ile ilgili gerilen Almanya-Türkiye ilişkileri, Alman milletvekillerinin, 250 Alman askerinin bulunduğu ‘İncirlik Üssü’ne yapacağı ziyaretin, Ankara tarafından engellenmesine Almanya sert tepki gösterdi: Tahammülümüz kalmadı

Ankara’nın Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretini engellemesi üzerine Almanya ve Türkiye arasında başlayan tartışma büyüyor. Almanya Başbakan’ı Angela Merkel’in, “Görevimizi gerçekleştirmek için farklı yollar aramalıyız. Bunun anlamı, İncirlik’e alternatif aramak. Alternatiflerin biri de Ürdün” açıklamalarının ardından Alman yetkililer, Ankara’nın bu yaklaşımının sonuç vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Türkiye’nin öne sürdüğü şartları “şantaj” olarak algılayan Almanya, bu talebin aynı zamanda Türkiye’nin talebi yükümlülüklerin ihlali olduğunu da belirtiyor. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Heinrich Böll Vakfı Türkiye Temsilcisi Kristian Brakel, Türkiye’nin iade taleplerinin, iltica başvurularının geri çevrilmesi konusundaki beklentilerinin öncelikle Türkiye’de yargı, demokrasi ve insan hakları alanındaki durumuna bağlı olduğunu vurguladı.

Bu gidişle…

Brakel, “Türkiye hukuk devleti kurallarına uygun yargılamayı garanti altına almadığı müddetçe, işkence iddiaları sürdükçe, Cumhurbaşkanı idam cezasını yeniden getirmekle ilgili tehdidini sürdürdükçe, hiçbir AB üyesi ülkenin mahkemesi, hükümetler bunu arzu etse de herhangi bir kişinin Türkiye’ye iadesine hükmedemez. Çünkü bu koşullar altında gerçekleşecek bir iade Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin öngördüğü yükümlülüklerinin ihlali anlamına gelir” dedi.

Koalisyona destek kesilir

Brakel, Ankara’nın bu tavrının sadece ikili ilişkileri değil NATO’daki “işbirliğine” ve DAİŞ’le mücadeleye olumsuz etkilerde bulunacağına da dikkat çekti. Merkel’in “Ürdün” alternatifine ilişkin de konuşan Brakel, Alman keşif uçaklarının ve askeri personelin başka bir ülkeye kaydırılmasının, Almanya’nın koalisyona verdiği desteğin en az iki ay süreyle kesintiye uğraması anlamına geleceğini vurguladı.

Türkiye’ye ‘NATO’ uyarısı

Brakel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu, aynı zamanda bir NATO üyesinin diğer bir üyeye, asli, öze ilişkin bir konuda güven eksikliği duyduğuna dair bir sinyal anlamına gelir. NATO, tüm ortakların birbirlerini müdafaa ettikleri bir ittifaktır. Türk hükümetinin bu uzlaşıyı Alman askerleri için tek taraflı olarak feshetmesi Türkiye’nin bir müttefik olarak güvenilirliğini pekiştirmeyecektir. Türkiye ayrıca kendisine şu soruyu sormalı: Türk askerlerinin Almanya tarafından iadesi gibi bir konuyu, bambaşka bir konu olan savunma politikaları ile ilgili bir konuyla ilişkilendirmesi zekice mi? Ya diğer NATO ülkeleri aynı tavrı Türkiye’ye karşı sergileme, yani savunma politikalarıyla ilgili olmayan bir konuyu ilişkilendirme fikrine kapılırsa?”

Gabriel: Şantaja izin vermeyiz

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “İncirlik Üssü” krizine dair, “Türk hükümetinin gelecek günlerde fikrini değiştirmesini sadece ümit edebilirim. Aksi takdirde Alman Federal Meclisi hiç kuşkusuz askerlerini Türkiye’de bırakamaz Alman parlamentosuna şantaj yapılacaksa, tahammül edilemez sınıra ulaşılmış demektir” ifadelerini kullandı.

BERLİN