Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Adalet kapalı alanlara hapsediliyor

->

-> 12

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası için ortak basın açıklaması yapan İHD Amed ve Amed Barosu, Türkiye’de hak ihlallerinin arttığına vurgu yaparak, adaletin kapalı alanlara hapsedilmeye çalışıldığını söyledi. Açıklamada, adalet arayışının süreceği vurgulandı

İHD Amed Şubesi ile Amed Barosu, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası için ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya çok sayıda insan hakları örgütleri katıldı. Kurumlar adına ortak basın açıklamasını okuyan Serhat Eren, Türkiye’de de son 35 yılda sayısız ağır insan hakları ihlalleri gerçekleştiğini belirtti.

Yargılamalar göstermelik

Zorla kaybettirmelere ilişkin etkili bir soruşturmanın yürütülmediğini dile getiren Eren, “Bazı dosyalarda ayrıntılar, devletin ve devlet adına hareket eden kişi ve oluşumların işledikleri suçlara ilişkin önemli tespit ve bilgiler içermekteydi. Ancak, bu dosyalardaki yargılamaların uzunluğu, sanıkların tutuksuz yargılanması, yargılamaların güvenlik gerekçesiyle bölge dışındaki illerle taşınması söz konusu yargılamaların göstermelik olduğunu, asıl gayenin failleri aklamak olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

1915 ile başladı

1915 Ermeni Soykırımı ile birlikte Türkiye’de zorla kaybettirme uygulamalarının başladığına işaret eden Eren; İstanbul, Amed, Êlih (Batman), İzmir, Cizîr (Cizre), Gever (Yüksekova) ve birçok kentte, kayıp yakınları tarafından düzenlenen eylemlerinin OHAL gerekçesiyle yasaklanmalarına işaret ederek, “Kayıp yakınlarının seslerini duyurmalarına mani olmakta, adalet talebi kapalı alanlara hapsedilmektedir” dedi.

Hakikatle yüzleşilsin

Hükümete çağrıda bulunan Eren, kaybettirilenlerin akıbetinin açıklanmasını, kayıpların aranması ve mezarların tahrip edilmeden açılmasını, uluslararası sözleşmelerin imzalanması ve gereklerinin yerine getirilmesi, zaman aşımının uygulamaya sokulmamasını, etkin yürütme yapılması ve son olarak “Geçmişle Yüzleşme ve Hakikatleri Araştırma Komisyonu” kurulmasını talep etti.

İHD: Adalet arayışımız sürecek

İHD Genel Merkezi, “17-31 Mayıs Kayıplar Haftası” için yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İHD’nin 25 yıldır kayıpların bulunması için mücadele ettiği hatırlatılarak, zorla kaybetmelerin 90’lı yıllarda yoğunlaştığı belirtildi. Zaman aşımı uygulamasının kaldırılmasının talep edildiği açıklamada, 27 Mayıs 1995 tarihinden bu yana süren Cumartesi Anneleri eylemlerine değinildi. Açıklamada, “Cumartesi Anneleri devletin her türlü yıldırma, korkutma yöntemlerine rağmen oturma eylemlerini ısrarla sürdürmüştür. Bu nedenle İHD tüm illerde kayıplar için oturma eylemi yapılacak ve bir kez daha ‘Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın’ denecektir” denildi. Açıklamada, Türkiye’nin “toplu mezar” gerçeğine de işaret edilerek, “Derneğimizin verilerine göre tespit edilebilen 253 toplu mezarda 3 bin 248 kişinin gömülü olduğu tahmin edilmektedir” denilerek, adalet arayışının süreceği vurgulandı.

AMED/dihaber