Bizi takip edin

Haber

Açlık grevine saldırı: 18 kişi işkenceyle gözaltına alındı

->

-> 48

Polis, açlık grevinin 71’inci gününde gece saatlerinde Yüksel Caddesi’ndeki direnişçilere saldırdı. Yakılan ateşi bahane ederek eylemcilere saldıran polis direniş alanındaki çiçekleri yaktı, 18 kişiyi de gözaltına aldı

İşleri geri dönmek için başlatıkları direnişi 191’inci, açlık grevinin ise 71’inci gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direniş alanı Yüksel Caddesi’ne polis gece saatlerinde bir kez daha saldırdı. Polisin üst üste 4 kez saldırısına rağmen dağılmayan 18 kişi işkence yapılarak gözaltına alındı. Sabah saatlerinde yeniden Yüksel Caddesi’ne gelen dayanışma grupları, oturma eylemine devam ediyor.

Isınmak için yakılan ateş bahane oldu; Polis çiçekleri yaktı

Gece ısınmak için yakılan ateşi gerekçe gösteren polis, valilik karı ile ateşin söndürülmesini istedi. Polis saldırı sırasında İnsan Hakları Anıtı önünde bulunan ve direnişin sembolü hale gelen çiçekleri de yaktı.

‘Taktir kamuoyunun’

Gözaltında olan direnişin simge isimlerinden Veli Saçılık, twitter hesabından gözaltılara tepki gösterdi. Dün “AKP üyesiyim, HDP’yi yaktım” diyen ama mahkeme tarafından tutuklanmayan şahsın haberini hatırlatan Saçılık, “Yüksel Caddesinde küçük bir teneke içinde ısınmak için ateş yaktık halen gözaltındayız. Taktir kamuoyunun” ifadesini kullandı.

Öte yandan gözaltına alınanlar arasında açlık grevinde olan Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça’da bulunuyor.